G-5HQRNHEWSG Osmanlı’nın Mirası: Bosna Hersek – Bosnaklar1.com
Bakan Fakıbaba, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı İle Görüştü
Ağustos 25, 2017
Bosna-Hersek’deki Osmanlı Camileri
Ağustos 26, 2017

Osmanlı’nın Mirası: Bosna Hersek

Bir çok ünlü yazarın “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak nitelendirdiği Saraybosna, hem Avrupa’nın merkezinde olması hem de içerisinde barındırdığı Osmanlı izleriyle ülkeyi ziyaret edenlerin ilk adresi oluyor

Fatih Sultan Mehmed’in 1463 yılında fethettiği ve 1878 Berlin Kongresi’ne dek Osmanlı topraklarında kalan Bosna Hersek, günümüze kadar korumayı başardığı Osmanlı’ya ait cami, köprü, han, hamam, medrese gibi yüzlerce eserin yanı sıra doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor.
Kış aylarının soğuk geçtiği Bosna Hersek’te nisan ayından itibaren havaların ısınıp doğal güzelliklerin farklı renklerde kendini insanlara sunmasıyla birlikte, ülkenin kış aylarında kar altında kalan doğal güzellikleri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Gerek direkt İstanbul’dan uçuşların olması, gerekse ülkenin en büyük kenti olması açısından, Bosna Hersek’te öncelikli olarak görülmesi gereken şehir Saraybosna.

Bir çok ünlü yazarın “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak nitelendirdiği Saraybosna, hem Avrupa’nın merkezinde olması hem de içerisinde barındırdığı Osmanlı izleriyle ülkeyi ziyaret eden turistlerin ilk adresi oluyor.

İlkbaharın da gelmesiyle birlikte, adeta yemyeşil dağlarla kuşatılmış bir şehir görünümüne bürünen kent, ortasından geçen Milyaçka Nehri tarafından ikiye bölünüyor.

Kaynak : dunyabulteni.net


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir