Paz. Tem 14th, 2024

Bosna Hersek’in efsane lideri Alija İzetbegović’in hayat hikâyesi ‘Alija’ dizisi TRT1’de başlıyor!

Bosna Hersek’in efsane lideri Alija İzetbegović’in hayat hikâyesi ‘Alija’ mini dizisi TRT1’de başlıyor!

Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı ‘Bilge Lider’ Alija İzetbegović’in hayat hikâyesini anlatan ‘Alija’ 30 Ocak Salı akşamı saat 20:00’de TRT1 ekranlarında olacak. Çekimleri Dizinin oyuncu kadrosunda Yurdaer Okur, Görkem Yeltan, Dilşad Çelebi ve Berke Üzrek yer alıyor.

Senaryosunu Ahmet Tezcan’ın yazdığı, yapımcılığını Sancak Medya adına Muhammed Hakan Sancaktutan’ın üstlendiği mini dizi “Alija” 30 Ocak Salı akşamı saat 20:00’de TRT 1’de başlıyor.

Yönetmenliğini Ahmet Imamović’in ve Ömer Gökhan Erkut’un yaptığı “Alija”da; Alija İzetbegović’i Yurdaer Okur, eşi Halida İzetbegović’İ Görkem Yeltan, kızı Sabina İzetbegović’i Dilşad Çelebi, oğlu Bakir İzetbegović’i ise Berke Üzrek canlandırıyor. Çekimleri 110 günde tamamlanan mini dizinin bölümleri, Bosna Hersek’te Sarajevo, Mostar, Tarćin, Blagaj, Konjić ve Pocitelj gibi özel mekanlarda çekildi.

TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak olan “Alija”nın ilk bölümünde, Alija İzetbegović’in yaşamının ilk 40 yılı, düşünsel yolculuğu, genç Müslümanlar hareketine katılması, Halida ile tanışması, cezaevi yılları ve yazdığı kitabı ve Müslüman Boşnak kimliği ile var olma çabası seyirciye aktarılacak.

Dizide “Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” ve “Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider” sözleriyle halkına seslenen İzetbegović’in adeta vasiyeti paylaşılıyor. Bilge Lider’in yaşam öyküsünün arka planı üzerinden ise, 20. yüzyılda Avrupa’nın göbeğinde yaşanan en büyük trajedilerden biri olan “Boşnaklara yapılan soykırım” mini dizi olarak ekrana geliyor.

‘Alija’ Dizisinin İlk Bölümünde İzleyiciyi Neler Bekliyor?
1943 yılında Avrupa, hatta dünyanın nerdeyse tamamı sosyalist-komünist fikir akımları ve hareketlerinden etkilenip sarsılırken Alija da bir bocalama yaşar. Nihayetinde komünist, sosyalist ve faşist bütün akımları reddederek, İslam’a yönelir.

İki yıl boyunca Alija, bütün felsefi ve siyasi akımların yanında İslam’ı okur, tanır ve bilir. İlk emri “Oku, tanı, bil” olan Kur’an-ı Kerim; artık genç Alija’nın sarsılmaz imanının temel kaynağı olacaktır.

Alija, İslam aşkının etkisi altında kaçınılmaz olarak kendisini aktif eylemlerin içinde bulur ve “Genç Müslümanlar Hareketi”ne katılır.

Bu sırada İngiliz uçakları Alman mevzilerini bombalamaya giderken Saraybosna üzerinde uçmakta ve taşıdıkları bombaların bazılarını şehre düşürmektedir. Her uçak geçişinde sirenler çalar ve halk sığınaklara gider.

Sadece iki genç sığınaklara gitmek yerine birbirleriyle buluşur: Alija ve Halida…

Alija ve Halida’nın aşkı, aynı zamanda zulüm ve haksızlıklara karşı iyilik, cesaret ve güzelliğin başkaldırısıdır. Sovyet Rusya yanlısı komünistler artık Saraybosna’ya girmişlerdir ve halk tedirgindir. Komünist harekete karşı Genç Müslümanlar eylemler düzenlemekte, gerçekleştirilen toplantılara katılan Alija’da ateşli konuşmalar yapmakta, bir yandan da İslam konusundaki fikirlerini kâğıda dökmektedir.

Komünistler, Genç Müslümanlar hareketinin bir toplantısını basar. Alija, arkadaşlarıyla birlikte yakalanarak hapse atılır. 3 yıla mahkûm edilen Alija, serbest kaldıktan sonra Halida ile evlenir. Artık iki sevgili, aşklarını ve bağımsızlık özlemlerini el ele, omuz omuza büyüteceklerdir. Üzelerine bombalar yağsada onlar sarsılmadan, korkmadan ve ümitsizliğe kapılmadan birlikte yollarına devam edeceklerdir.

KÜNYE
Yapım:

SANCAK MEDYA

Yapımcı:

M. Hakan SANCAKTUTAN

Yönetmen:

Ahmed IMAMOVIĆ (1.2.3. BLM) Ömer Gökhan ERKUT (4.5.6. BLM)

Senaryo:

Ahmet TEZCAN

Oyuncular:

Yurdaer Okur (Alija), Görkem Yeltan (Halida), Dilşad Çelebi (Sabina), Berke Üzrek (Bakir), Burak Poyraz (Genç Alija), Gamze Doğanoğlu (Genç Halida), Erdal Bilingen (Mustafa – Baba), Nihal Tercan (Hiba – Anne), Duygu Yürükçe (Lejla), Emrah Girgin (Yasminko), Volkan Özdaş (Mirsad), Yasemin Girgin (Arza), Baki Çiftçi (Hasan Biber),Ümit Olcay (Makas), Ergin Seçgin (Avdo), Nezih Işıtan (Milosević), Fatih Küçük (Ratko Mladić), Mehmet Çepiç (Radovan Karadcić)

 

Kaynak : raninitv http://www.ranini.tv/haber/29270/1/bosna-hersekin-efsane-lideri-alija-izetbegoviin-hayat-hikyesi-ali

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir