G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’in “KONYA” hikayesi – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’in “KONYA” hikayesi

Boşnak Gencin Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan Sevgisi
Ağustos 9, 2017
Vrelo Bosna / Bosna Hersek
Ağustos 9, 2017

Bosna Hersek’in “KONYA” hikayesi

Bosna Hersek ile Konya arasında çok sıkı bir bağ bulunuyor. Konya’da Bosna Hersek’i anlatan birçok, mahalle, sokak ve çeşme isimleri bulunurken, Konya belediyeleri de Bosna Hersek’e her zaman destekte bulunuyor.

Bosna Hersek halkının Konya’ya özel bir ilgisi bulunuyor. “Bizimkiler önce Konya’dan Bosna’ya göç etmiş, daha sonra Bosna’dan tekrar Anadolu’ya göçmek zorunda kalmışlar” hikayesi Türkiye’de yaşayan Boşnakların birçoğu tarafından anlatılıyor.

Günümüzde, Boşnak tekkelerinde okunan bir ilahide bile Konya geçiyor.

Dođi
Svijetla Konyo, slavna li si
Zbog imena Mevlanina
Riječ njegova poziv srca
Na svim tvojim je vratima.
Dođi, dođi! Dođi, dođi!

Gel
Ey şerefli Konya namın yücedir.
Mevlana’dan dolayı,
Sözü (Mevlana’nın) kalbinin çağrısı
Tüm kapılarındadır senin.
Gel, gel! Gel, gel.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin verdiği bilgide, “Konyalı Boşnaklar”a gelince… Hristiyanlığın artık var olmayan Bogomil mezhebine mensup olan Bosnalıların İslamiyeti kabulünde, daha Osmanlı Bosna’yı hakimiyeti altına almadan Anadolu’dan ve özellikle de Konya, Karaman gibi yerlerden Bosna’ya giden Bektaşi/Mevlevi dervişlerinin büyük etkisi olmuştur. Fakat ne bu yerlerden ne de Anadolu’nun diğer yerlerinden Bosna’ya hiçbir zaman iskân yapılmamıştır. En muhafazakâr tarihçiler bile o dönemde zorunlu iskâna tabi tutulan kitlelerin Kosova, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelere yerleştirildiğini, Bosna ve dahi Sancak bölgesine ise Anadolu’dan insan yerleştirildiği yönünde arşiv ve tapu kayıtlarının bulunmadığını, yerleşmiş olsalar dahi bahsi geçen sayıda olamayacağını söylerler. “Konyalı Boşnaklar”ın Konyalı olduğunu iddia etmeleri İslamiyeti Bosnalılara tanıtan bu dervişlerin ekseriyetle Konyalı olmaları sebebiyledir.” ifadelerine yer veriliyor.

Konya’nın en büyük mahallerinden birine Bosna Hersek’in ismi konulurken, şehrin merkezinde de ahşap şekilde Saray Bosna Çeşmesi bulunuyor. Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olan ve Bilge Kral olarak anılan Aliya İzzetbegoviç ismi, Konya’da bir caddede yaşıyor.

SALİH KÖPRÜLÜ / YENİ HABER GAZETESİ


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir