G-5HQRNHEWSG Vrelo Bosna / Bosna Hersek – Bosnaklar1.com
Bosna Hersek’in “KONYA” hikayesi
Ağustos 9, 2017
Sanal oyunlar çocukların gelişimini engelliyor
Ağustos 9, 2017

Vrelo Bosna / Bosna Hersek

Vrelo Bosna, Bona’nın ılıdza belediyesine bağlı , ülkenin popüler doğal yerlerinden biridir ve eğer yoğun bir tempoyla çalışıyorsanız,kendinize,etrafınıza ayıracak vaktiniz yoksa ve bundan muzdarip iseniz böylesine huzur veren ve sizi iç dünyanızla bütünleştirip rahatlamanıza fayda sağlayabilecek harika bir yerdir.Eğer kuğuların suyun üzerinde süzülmesini izleyerek bir bankta kulaklığınızı takarak ayaklarınızın altından akıp giden suyu seyrederek adeta bir terapi gibi stresli ve yoğun zamanlarınızda burayı ziyaret edip deşarj olabilirsiniz.Yoğun,kalabalık ve gürültülü şehir hayatından uzak sakin bir kaçış alanıdır.

Vrelo Bosne’daki kaynak suyu içilebilir niteliktedir, ancak ülkenin sağlık görevlileri tarafından tavsiye edilmiyor. Her yıl istikrarlı bir şekilde söz konusu park 60.000’den fazla turisti ağırlıyor.

Park özellikle ilkbahar aylarında gerek yerli halkı gerek yabancı turistler için tercih edilen yürüyüş alanı veya cüzi bir fiyata 3 kilometre uzunluğundaki ana cadde ( Velika Aleja ) üzerinden at arabasıyla gezintilerin yapılabilecek bir alana sahiptir. Cadde, Avusturya -Macaristan’dan geçmişin gösterişi ve ihtişamlı manzaralarını sunan geleneksel mimarilerini görenleri büyüleyici bir şekilde hayran bırakıyor.

Park içerisindeki yollar bisiklet sürmek isteyenler için bitmek bilmeyen uzunluktadır ve idealdedir. ziyaretçilere gürül gürül akan şelalelere daha yakından bakma ayrıcalığı sunar.Artık şehrin kirli ve isli havasını solumaya bir mola vermek istiyorsanız bu doğa harikasında zeki girişimlerin hizmete sunduğu Açık hava kafeleri ve lokantaları mevcuttur. Turistseniz birbirinden farklı bir çok seçenekte içecekler ve yiyecekler sunulmaktadır ancak açılış saatleri mevsime göre değişmektedir.

 

Tarihi
Bosna savası sırasında yerel halk bu parkta bulunan ağaçları keserek ısınma ihtiyaçlarını gidermişlerdir.2000 yılında park, yerel gençler tarafından ve uluslararası bir ekolojik örgüt tarafından eski haline döndürüldü. Bosna-Hersek ulusal futbol takımının eğitim oturumlarını Vrelo Bosne parkında yapacakları biliniyor. Takım ayrıca Hotel Hercegovina’nın yanında kalır.

 

Kaynak : balkanrehberim.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir