G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te İgman Savunması’nın 24. Yılı anıldı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te İgman Savunması’nın 24. Yılı anıldı

Beşiktaş’ta Kupa Mesaisi
Ağustos 4, 2017
Numan Kurtulmuş’tan ‘bayram tatili uzayacak mı’ sorusuna yanıt
Ağustos 4, 2017

Bosna Hersek’te İgman Savunması’nın 24. Yılı anıldı

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, başkent Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı’nda Sırp birliklerin düzenlediği operasyonun durdurulması ve dağın savunulmasının 24. yılı dolayısıyla törenler yapıldı.

Geleneksel olarak İgman Dağı’nda savaş döneminde yapılan camide düzenlenen ” Bosna Hersek Savunması: İgman 2017″ anma törenine, ülkenin dört bir yanından gelen gaziler, şehit yakınları ve çok sayıda kişi katıldı. Kılınan cuma namazının ardından dağın ve şehrin savunmasında hayatını kaybeden şehitler için dua edildi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic’in himayesinde, “Gel ve Şahitlik Et” temasıyla bu yıl 17’ncisi düzenlenen anma törenleri kapsamında, “Gençlik, yaşam yolunda” sloganıyla sembolik bir yürüyüş de gerçekleştirildi.

Törene katılan Bosna Hersek İslam Birliği ( Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic, burada yaptığı konuşmada, İgman Savunması’nın önemine işaret ederek, “Bu savunma İgman Dağı’ndan çok daha büyüktü, bu Allah’ın emanetini koruma, yaşam ve şeref mücadelesiydi.” dedi.

Müslümanların inançlarına uygun bir yaşam sürmeleri gerektiğini vurgulayan Kavazovic, “Din, iyiliğe ulaştırır, kötülükten uzaklaştırır. Bu dünya, üzerinde farklı nesillerin ve envaiçeşit milletin yaşadığı geniş ve büyük bir alan. Onların hikayelerini bize anlatılan rivayetler sayesinde öğreniyoruz. Tarih olarak bize yakın olanların hikayelerini ise etrafımızda kalan izlerden öğreniyoruz. Dünya, hepsinin birbirinden farklı özellikleri, farklı umutları ve korkuları olan yeni nesillere gebe.” ifadelerini kullandı.

Her neslin farklı hedefleri olduğuna dikkati çeken Kavazovic, “Bugün ve gelecekte, Allah’tan umudunu kesmeyen ve düşmana karşı çıkan cesur evlatlarımızdan oluşan bu neslin zor anlarını hatırlayacağız.” şeklinde konuştu.

“İgman Savunması, geçmişte atalarımızın verdiği mücadeleleri de içinde barındırıyor.” diyen Kavazovic, bu savunmanın, gerektiğinde gelecek nesiller için umut kaynağı olacağını dile getirdi.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Din Görevlisi Nesib Hadzic de burada yaptığı konuşmada, düzenlenen anma törenleriyle Bosna Hersek savunmasını hafızalarda diri tutmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Boşnaklara yönelik soykırımın, kahramanlarımızın, altın zambaklarımızın, gazilerimizin, askerlerimizin ve Bosna Hersek savunmasına katkıda bulunanların hatırasını yaşatmak istiyoruz.” dedi.

“Gençlik, yaşam yolunda” yürüyüşüne katılan 18 yaşındaki Nedim Nogo ise yürüyüşe dördüncü kez katıldığını anımsatarak, “Bugün burada, ülkemizi savunan, bugün barış, özgürlük ve eşitlik içerisinde yaşamamızı sağlayan cesur insanları anmak ve unutulmadıklarını göstermek için toplandık.” ifadelerini kullandı.

İgman Savunması

Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı’nda, savaş suçu zanlısı Sırp komutan Ratko Mladic’in emrindeki birlikler operasyon düzenleyerek, Saraybosna’ya girip şehrin diğer yakasındaki Sırp birlikleriyle birleşmeyi hedeflemişti.

Savaşın dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen İgman Savunması’nda, Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu galip gelerek, Sırp askerler püskürtülmüştü.

 

Kaynak : http://timebalkan.com/bosna-hersekte-igman-savunmasinin-24-yili-anildi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir