G-5HQRNHEWSG Boşnak ninenin borcunu bakanlık ödeyecek – Bosnaklar1.com

Boşnak ninenin borcunu bakanlık ödeyecek

Kavunun faydaları nelerdir?
Ağustos 3, 2017
Bosna Hersek’te Büyük Kriz!
Ağustos 4, 2017

Boşnak ninenin borcunu bakanlık ödeyecek

Evine izinsiz yerleştirilen Sırplara yaptıkları masraflar için 10 bin avro ödemek zorunda kalan 76 yaşındaki Muniza Oprasic’in borcunu Bosna Hersek Federasyonu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanlığı üstlendi
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Bosna Hersek’in Visegrad şehrinde yaşayan 76 yaşındaki Muniza Oprasic’in, savaşta terk etmek zorunda kaldığı evine “izinsiz” yerleştirilen Sırplara, mahkeme kararıyla ödemesi gereken 10 bin avroyu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanlığı üstlendi.
Daha önce Anadolu Ajansı aracılığıyla birçok kez mağduriyetini dile getiren ve yetkililere yardım çağrısında bulunan Oprasic, hayatının kalan kısmını huzur içinde yaşayabilecek.
Beraberindeki heyetle Visegrad şehrini ve savaştan sonra evlerine geri dönen Boşnak aileleri ziyaret eden Göçmen ve Sığınmacılar Bakanı Edin Ramic, daha önce mahkemenin, evine izinsiz yerleştirilen Sırplara yaptıkları masraflar için 10 bin avro ödemesini kararlaştırdığı Oprasic’in borcunun bakanlık tarafından üstlenileceğini açıkladı.
Oprasic, Bosna’daki savaşta hayatını kurtarabilmek için yanına hiçbir şey alamadan evini terk etmiş, uzun yıllar farklı şehirlerde ikamet etmişti.
Oprasic ailesinin savaş öncesinde inşa ettikleri eve, 1996 yılında Visegrad Belediyesince Paleli Sırplar Milan Jokic ve Bogdan Jokic yerleştirilmişti. Oprasic ailesi, savaştan yedi yıl sonra geri döndüklerinde evlerinde Sırplarla karşılaşmıştı.
Vişegrad mahkemesi, Oprasic’in eviyle ilgili davada haziran ayında, eve izinsiz yerleştirilen Sırplara kaldıkları süre içerisinde yaptıkları masrafların ödenmesine ya da evin arsasından bir kısmının bu kişilere verilmesine hükmetmişti. Oprasic, mahkemenin kararı gereği 10 bin avroluk bu parayı, 110 avroluk emekli maaşının yarısının kesilmesiyle ödemek zorunda kalmıştı.

Kaynak: dunyabulteni


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir