G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te siyasi krize çözüm aranıyor – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te siyasi krize çözüm aranıyor

Bosna Hersek 2022’de de Eurovision’a katılmayacak
Ekim 16, 2021
Bosna Hersek’in Mostar kentini süsleyen duvar resimleri en iyiler arasında gösterildi
Ekim 16, 2021

Bosna Hersek’te siyasi krize çözüm aranıyor

Sırp siyasilerin boykotu nedeniyle parlamentonun çalışmadığı Bosna Hersek’te Boşnak ve Hırvat liderler, siyasi krizden çıkış yolu arıyor.

Parlamentodaki blokajın kaldırılabilmesi için bir yol bulmak üzere Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Başkanı Dragan Covic ile Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegovic’in bugün bir araya geldi. Gayriresmi toplantıda Sırp boykotunun yanı sıra seçim reformuna ilişkin konular da masaya yatırılıyor.

Boykot inisiyatifinin ardındaki isim olan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, boykota son vermek için Srebrenitsa soykırımının inkarını suç sayan yasanın iptal edilmesini talep ediyor.

Bosna Hersek’teki boykot kaynaklı siyasi kriz, yaklaşık üç aydır devam ediyor.

Bosnalı Sırplar boykotu, eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko tarafından dayatma yoluyla kabul edilen soykırımı inkar yasasına tepki olarak başlatmıştı. https://timebalkan.com/bosna-hersekte-siyasi-krize-cozum-araniyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir