G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te toplanan yardımı TİKA ulaştıracak – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te toplanan yardımı TİKA ulaştıracak

Saraybosna’daki kadim saat kulesinin yarım asırlık muvakkiti
Aralık 16, 2017
TİKA’dan Bosna Hersek haber ajansına ekipman desteği
Aralık 16, 2017

Bosna Hersek’te toplanan yardımı TİKA ulaştıracak

Bosna Hersek İslam Birliğinin girişimleriyle oluşturulan Rohingya Halkına Destek Komitesi tarafından, Myanmar‘da ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarına maruz kalan Arakanlı Müslümanlar (Rohingya) için toplanan yardımlar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic’in inisiyatifinde kurulan komite tarafından toplanan yaklaşık 250 bin avroluk maddi yardımın, sahada aktif olarak görev yapan TİKA aracılığıyla Arakanlı Müslümanlara ulaştırılması için protokol imzalandı.

Başkent Saraybosna’daki İslam Birliği binasında düzenlenen törene, Kavazovic’in yanı sıra Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı ve Rohingya Halkına Destek Komitesi Başkanı Ethem Bicakcic katıldı.

Kavazovic, burada yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanlara yardım eli uzatan Bosna Herseklilere teşekkür ederek, “Bosna Hersek’in yaptığı yardım tabii ki Türkiye ile karşılaştırılamaz ancak komite, Arakanlı Müslümanların buradaki sesi olmak adına önemli işler yaptı.” dedi.

Toplanan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında aracılık edecek TİKA’ya da teşekkürlerini sunan Kavazovic, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer Türk kurumlarıyla yürüttüğümüz yardım kampanyalarına devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Dilerim toplanan yardım, bir çocuğun gözlerindeki damlaları siler”
Saraybosna Büyükelçisi Koç da ağustostan bu yana şiddete maruz kalan Arakanlı Müslümanlara Türkiye ile birlikte Bosna Hersek’in de yardım elini uzattığını hatırlatarak, “Emine Erdoğan’ın bölge ve kamp ziyaretleri dünya kamuoyunda etkili oldu. Türkiye sahada bulunan ilk ülke oldu. Amacımız mağduriyetle karşı karşıya kalan kardeşlerimize yardımları bizzat yerinde ulaştırmak ve onların yanında olduğumuzu göstermek.” ifadelerini kullandı.

TİKA’nın bölgede aktif olarak faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Koç, “TİKA tarafından Arakanlı Müslümanlara 55 ton gıda maddesi, 2 ambulans, 10 bin adet battaniye, güvenlik kameraları, çocuk parkları, 100 aileye çadır ve 8 su kuyusu yardımı yapıldı. Önümüzdeki dönemde ise 50 derin su kuyusu ve 100 kapasiteli hastane amaçlı bina inşa edilecek.” dedi.

Komite Başkanı Bicakcic ise Bosna Hersek’in mağduriyetin ne olduğunu bilen bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Toplanan yardımın en etkili şekilde TİKA aracılığıyla ulaştırılmasını istedik. Dilerim bu yardım o insanların yüzünü güldürür ve o büyük gözyaşı okyanusundaki bir çocuğun gözlerindeki damlaları siler.” diye konuştu.

Muhabir: Lejla Bıogradlıja

 

Kaynak : http://www.kanal5.com.tr/haber/dunya/bosna-hersekte-toplanan-yardimi-tika-ulastiracak/349441/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir