Cts. Tem 13th, 2024

ABD’den her fırsatta ana vatanı Bosna Hersek’i ziyaret ederek sırtında pelerini, elinde kılıcı ve kalkanıyla dağlarda at koşturan Sead Delic, tarzıyla Ortaçağ’daki Bosna Krallığı’nın “son şövalyesi” olarak adlandırılıyor.

Tır şoförlüğü yaptığı ve aynı zamanda ikamet ettiği ABD’den her fırsatta ana vatanı Bosna Hersek’e gelen SeadDelic, şehrin gürültüsünden kaçmak ve özlemini yaşadığı tarihle baş başa kalmak için genelde orman, eski mezarlık, tarihi mekan, dağ ve kanyon gibi ülkenin doğa harikası mekanlarında at sürüyor.

Ortaçağ’a ait giysileri, kılıcı ve Bosna Krallığı’nın zambaklı bayrağını işlediği kalkanıyla doğaya çıkan Delic, ilgi gören tarzıyla insanlar tarafından “son şövalye” olarak adlandırılıyor.

KİMLİK VE TARİHİMİZİN HER PARÇASINA TUTUNMALIYIZ

Bosna’daki son savaşta (1992-1995) ülkesini savunan gizli kahramanlardan da olan Delic, vatan sevgisini ekmek teknesi tırının içine astığı Bosna bayrağıyla gösteriyor ve ana vatanına kesin dönüş yapacağı günü iple çekiyor. Delic, “son şövalye” olarak ilk fotoğraflarını 2012 yılında çektirdiğini anlatarak, Ortaçağ’ın dokusuna uygun kıyafetleri sipariş ettiğini, kılıç ve kalkanını ise bakır işiyle uğraşan arkadaşının yaptığını söyledi.

Bu kıyafetleri normal günlerde değil, sadece uygun ve belirli yerlerde giydiğini kaydeden Delic, gezi ve fotoğraf çekimlerini şehrin dışında gerçekleştirdiğini ve bunu “aşkla yaptığını” aktardı.

Delic, “Doğanın ortasında elimde kalkan, üzerimde pelerinim olduğunda, rutin hayatın bizlere dayattığı politik sorunlar, işler, şehrin yorgunluğu ve diğer endişelerden arınmış hissediyorum. Bir anlamda bu benim için bir psikoterapi” dedi

Kaynak : http://www.yeniakit.com.tr/haber/bosna-kralliginin-son-sovalyesi-428222.html

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir