G-5HQRNHEWSG Bosna’da seçim provokasyonu artıyor – Bosnaklar1.com
Bosna Büyükelçisi’nden Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki’ye Ziyaret
Şubat 20, 2018
Çorum ve Bosna arasında ticaret köprüsü kuruluyor
Şubat 21, 2018

Bosna’da seçim provokasyonu artıyor

“Sırp Onuru” isimli sözde “insani yardım” kuruluşu üyelerinin Banja Luka şehrindeki törenlere katılıp adeta “gövde gösterisi” yapması, ardından Hırvatların ülkedeki Boşnakları “radikal” olmakla itham edip Avrupa Birliği’ne (AB) “şikâyet etmesi” ve son olarak ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’ndeki (RS) polis birlikleri için 2 bin 500 yeni otomatik silah tedarik edileceğinin açıklanması, seçimler öncesinde…

“Sırp Onuru” isimli sözde “insani yardım” kuruluşu üyelerinin Banja Luka şehrindeki törenlere katılıp adeta “gövde gösterisi” yapması, ardından Hırvatların ülkedeki Boşnakları “radikal” olmakla itham edip Avrupa Birliği’ne (AB) “şikâyet etmesi” ve son olarak ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’ndeki (RS) polis birlikleri için 2 bin 500 yeni otomatik silah tedarik edileceğinin açıklanması, seçimler öncesinde zaten siyasi gerginliğin hissedildiği ülkede özellikle Boşnak kesime yönelik bariz provokasyonlar olarak nitelendiriliyor.

2018 yılının hemen başında, Sırbistan’da faaliyet gösteren “Sırp Onuru” isimli sözde insani yardım kuruluşu üyelerinin anayasaya aykırı 9 Ocak RS Günü’nde, Banja Luka şehrindeki törenlere katılarak adeta “gövde gösterisi” yapması yerel ve uluslararası basının gözünden kaçmamıştı. Söz konusu oluşumun iri yarı, dövmeli üyelerinin sosyal medya hesaplarından ulaşılan fotoğraflarda bu kişilerin askeri eğitimler de aldığının kamuoyuna yansıması, özellikle RS içerisindeki Boşnakları tedirgin etti. Boşnaklar, ülkedeki Sırpların yeni paramiliter yapılar kurduğunu belirtirken, Sırp kesimi ve söz konusu grup bu iddiaları yalanladı.

Hem yerel hem de uluslararası basında “endişe verici” olarak nitelendirilen bu gelişmeyle ortam gerilirken, özellikle Batı medyası bu grubun Rusya tarafından eğitildiğini ve amacın Rusya’nın bölgede zaten var olan etkisini artırmak olduğunu öne sürdü.

HIRVATLARDAN “HİLAFET” HAMLESİ
Seçim atmosferine aylar öncesinden giren Bosna Hersek’te, Boşnak, Sırp ve Hırvatların hem kendi içlerinde, hem de birbirleriyle atışmaları hız kesmeden devam etti. Gerginliği tırmandıran ikinci hamle ise Hırvat tarafından geldi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığının Boşnak, Sırp ve Hırvat üyelerinin bir süre önce Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyarette, Hırvat üye Dragan Covic’in Boşnakları “radikal” olmakla itham ettiği ve AB’ye şikayet ettiği ortaya çıktı.

SIRP POLİSLERE 2 BİN 500 YENİ SİLAH
Ülke gündemini meşgul eden son gelişme ise RS polisinin “terörle mücadele” adı altında 2 bin 500 yeni otomatik silah tedarik edeceğinin açıklanması oldu. Bosna Hersek’te savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın getirdiği karmaşık yapıda, entitelerin kendi polis teşkilatları bulunuyor. RS polisinin 2 bin 500 yeni silah tedarik edecek olması, hem bu entitede yaşayan Boşnak kesimi hem de ülke güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak nitelendirildi. RS polisinin yeni silah tedarikiyle ilgili kararı hem devletin hem de söz konusu entitenin tüm ilgili makamlarının onaylaması ise kafaları karıştırdı.

BOŞNAKLARA KARŞI “ÖZEL” BİR SAVAŞ
Boşnak lider Bakir İzetbegovic, yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamasında, ülke içinden ve bölgeden birtakım güçlerin başlattığı Boşnaklara karşı “özel” savaşı şiddetle kınadığını söyledi. Söz konusu güçlerin Boşnakları olumsuz göstermeye çabaladığını vurgulayan İzetbegovic, bununla Boşnak halkına ve liderlerine baskı kurulmasının hedeflendiğini belirtti. İlişkilerin son derece kırılgan olduğu Bosna Hersek’te, Ekim ayında yapılması beklenen seçimlere kadar daha ne tür provokasyonlar yaşanacağı ise merak konusu.

Kaynak : http://www.milligazete.com.tr/haber/1505412/bosnada-secim-provokasyonu-artiyor


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir