Boşnak Aday: Srebrenitsa’da Boykot Kararına Yakınız

Boşnak Partileri, Srebrenitsa’da Seçimleri Boykot Kararı Aldı
Şubat 15, 2021
Bakir İzetbegoviç, Koronavirüs Aşısı Alımı İçin Türkiye’den Yardım İstedi
Mart 1, 2021

Boşnak Aday: Srebrenitsa’da Boykot Kararına Yakınız

Srebrenitsa’da Boşnak partilerinin ortak belediye başkanı adayı Aliya Tabakoviç, 21 Şubat’ta tekrar edilmesi planlanan yerel seçimi boykot kararına yakın olduklarını açıkladı.
Faktor haber portalına konuşan Tabakoviç, “Adresim: Srebrenitsa” inisiyatifinin Merkezi Seçim Komisyonu’nun yenilenmesine karar verdiği yerel seçimleri boykot etme kararına yakın olduğunu ve konuya ilişkin kararın bir-iki gün içerisinde kamuoyuna duyurulacağını söyledi. Tabakoviç, kararın ittifakın parçası olan tüm partiler tarafından desteklendiğini söyledi.

Kararda en büyük payın Merkezi Seçim Komisyonu’nun hamleleri olduğunu açıklayan Tabakoviç, komisyonun seçim materyallerini zamanında göndermediği için posta yoluyla oy kullanacak 800 kişinin oy kullanmasının mümkün olmadığını ve bu vatandaşların bu seçimde de oy kullanamayacaklarını söyledi. Tabakoviç, “Bu Srebrenitsa Belediye Meclisi’nde iki üye kaybetmemiz anlamına geliyor. Üstelik bu oylar, Belediye Başkanlığı mücadelesi için de büyük önem ifade ediyor. Srebrenitsa’daki Boşnakların nasıl bir konuma çekildiğini görüyorsunuz. Bize soykırım uygulandı, insanlar sürgün edildi ve şimdi de Merkezi Seçim Komisyonu ve yargı organları kanalıyla oy haklarını kullanmalarına müsaade edilmiyor. Sanki biz, üçüncü sınıf vatandaşlarmışız gibi” diye konuştu.

Tabakoviç, bir önceki seçimlerde Bosnalı Sırp aday adına oy hırsızlığı yaptığı suçlamasıyla tutuklanan bir şahsın tekrar seçim sürecine dahil olmasına imkan tanınmasına da tepki gösterdi. Tabakoviç, “Merkezi Seçim Komisyonu, en azından kendisinin seçimlere katılmasına engel olabilirdi” dedi.

Srebrenitsa’nın halihazırdaki Belediye Başkanı Mladen Gruyiçiç’in Srebrenitsa soykırımını reddediyor olması, Bosnalı Müslümanlar açısından bu belediyedeki seçimlerin sonucunu daha önemli kılıyor. Boşnak partileri, bu seçimlerde tek bir adayda birleşme ve Bosnalı Sırpların ortak adayı Mladen Gruyiçiç’e karşı Boşnak aday Aliya Tabakoviç’i destekleme kararı almışlardı.

Zambak.ba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir