G-5HQRNHEWSG Boşnak bakan 11 Temmuz’un Bosna Hersek’in tamamında “yas günü” ilan edilmesini istedi – Bosnaklar1.com

Boşnak bakan 11 Temmuz’un Bosna Hersek’in tamamında “yas günü” ilan edilmesini istedi

Kosova Meclisinden “Srebrenitsa” kararı
Temmuz 7, 2021
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’ten “Srebrenitsa” açıklaması
Temmuz 7, 2021

Boşnak bakan 11 Temmuz’un Bosna Hersek’in tamamında “yas günü” ilan edilmesini istedi

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç, Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü olan 11 Temmuz gününün Bosna Hersek’in tamamında “yas günü” ilan edilmesi için Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltiya’dan talepte bulundu.

Bakan Turkoviç, eğer Bakanlar Konseyi toplantısı 11 Temmuz’dan önce fiziki olarak toplanmazsa da 11 Temmuz’un ulusal yas günü ilan edilmesi için çevrim içi bir acil toplantı yapılmasını talep ettiğini bildirdi.

Bakanlar Konseyinin alacağı karar beklenirken, Dışişleri Bakanı Turkoviç’in ülkesinin dış temsilciliklerine 11 Temmuz’da bayrakları yarıya indirme ve bulundukları ülke makamlarına Srebrenitsa’da yaşananlar hakkında bilgi verme talimatı göndereceği kaydedildi.

Boşnak, Sırp ve Hırvatların bir arada yaşamaya devam ettiği ve oldukça karmaşık siyasi bir yapıya sahip ülkede, Sırplar en az 8 bin 372 Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa’da yaşananları “soykırım” olarak tanımazken, Boşnak ve Hırvatların yoğun yaşadığı bölgelerde 11 Temmuz “yas günü” olarak kabul ediliyor. https://timebalkan.com/bosnak-bakan-11-temmuzun-bosna-hersekin-tamaminda-yas-gunu-ilan-edilmesini-istedi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir