Per. Tem 18th, 2024

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’ten “Srebrenitsa” açıklaması

By bosnaklar Tem7,2021

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırbistan Meclisi’ne sunulan ve Srebrenitsa’daki soykırımın kınanmasını öngören tasarıyı desteklemeyeceğini, ancak Bosna’daki savaşta hayatlarını kaybeden Boşnak kurbanlara her zaman saygı göstereceğini söyledi.

2015 yılında Srebrenitsa’daki toplu cenaze törenine katıldığı sırada saldırıya uğrayan Vuçiç, Boşnakların Srebrenitsa konusunda hissettiği öfkeyi çok iyi anladığını, ancak Srebrenitsa’daki savaş kurbanları önünde saygıyla eğilmek için oraya gittiğinde kendisine “kokuşmuş peynire bakar gibi bakan” Boşnak yöneticileri anlamadığını ifade etti.

Saldırı sırasında bir kişinin yüzüne tekme atmak istediğini, ancak çekilmesiyle tekmenin omzuna geldiğini anlatan Sırp lider, kendisine vurmak isteyen genç için üzgün olduğunu söyledi.

Vuçiç, Sırbistan’ın herkesle iyi ilişkiler kurduğunu belirterek, “Çözüm hiçbir zaman savaşmamamızdır. Sırbistan’ın silahlanması sadece kendimizi koruma altına almamızla ilgili. Eğer saldırıya uğrarsak, kendimizi koruyabilmemiz için yani.” dedi.

Bölgedeki bazı ülkelerin “Mini Schengen” girişimini “Vuçiç’in Büyük Sırbistan fikri” olarak nitelendirdiği ve bu yüzden kabul etmediğini belirten Vuçiç, bu fikre sıcak bakarların çok karlı çıkacağını sözlerine ekledi. https://timebalkan.com/sirbistan-cumhurbaskani-vucicten-srebrenitsa-aciklamasi/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir