G-5HQRNHEWSG Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’ten “Srebrenitsa” açıklaması – Bosnaklar1.com

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’ten “Srebrenitsa” açıklaması

Boşnak bakan 11 Temmuz’un Bosna Hersek’in tamamında “yas günü” ilan edilmesini istedi
Temmuz 7, 2021
Eski futbolcu Senad İbriç Yüksel: Srebrenitsa’yı o acıları yeniden yaşayarak anıyoruz
Temmuz 10, 2021

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’ten “Srebrenitsa” açıklaması

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırbistan Meclisi’ne sunulan ve Srebrenitsa’daki soykırımın kınanmasını öngören tasarıyı desteklemeyeceğini, ancak Bosna’daki savaşta hayatlarını kaybeden Boşnak kurbanlara her zaman saygı göstereceğini söyledi.

2015 yılında Srebrenitsa’daki toplu cenaze törenine katıldığı sırada saldırıya uğrayan Vuçiç, Boşnakların Srebrenitsa konusunda hissettiği öfkeyi çok iyi anladığını, ancak Srebrenitsa’daki savaş kurbanları önünde saygıyla eğilmek için oraya gittiğinde kendisine “kokuşmuş peynire bakar gibi bakan” Boşnak yöneticileri anlamadığını ifade etti.

Saldırı sırasında bir kişinin yüzüne tekme atmak istediğini, ancak çekilmesiyle tekmenin omzuna geldiğini anlatan Sırp lider, kendisine vurmak isteyen genç için üzgün olduğunu söyledi.

Vuçiç, Sırbistan’ın herkesle iyi ilişkiler kurduğunu belirterek, “Çözüm hiçbir zaman savaşmamamızdır. Sırbistan’ın silahlanması sadece kendimizi koruma altına almamızla ilgili. Eğer saldırıya uğrarsak, kendimizi koruyabilmemiz için yani.” dedi.

Bölgedeki bazı ülkelerin “Mini Schengen” girişimini “Vuçiç’in Büyük Sırbistan fikri” olarak nitelendirdiği ve bu yüzden kabul etmediğini belirten Vuçiç, bu fikre sıcak bakarların çok karlı çıkacağını sözlerine ekledi. https://timebalkan.com/sirbistan-cumhurbaskani-vucicten-srebrenitsa-aciklamasi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir