G-5HQRNHEWSG Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten Putin’e “Sırp Cumhuriyeti Nişanı” – Bosnaklar1.com

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten Putin’e “Sırp Cumhuriyeti Nişanı”

Eski Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Turayliç törenle anıldı
Ocak 12, 2023
Bosna Hersek’te anayasaya aykırı olmasına rağmen “Sırp Cumhuriyeti günü” kutlandı
Ocak 12, 2023

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten Putin’e “Sırp Cumhuriyeti Nişanı”

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sırp Cumhuriyeti Nişanı’na layık görüldüğünü açıkladı.

Nişanı Putin’e bizzat takdim edeceğini açıklayan Dodik, Rus liderin sözde iki “devlet” arasındaki iş birliğine katkıları nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Ukrayna’nın Bosna Hersek ve Hırvatistan Büyükelçisi Vasily Kiriliç, Dodik’in Putin’i nişanla taltif etmesini, “bir teröristin diğerini ödüle layık görmesi” olarak tanımladı.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğuna hükmedilen 9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü kutlamaları kapsamında Banja Luka’daki Banski Dvor Kültür Merkezi’nde yapılan törende Dodik ayrıca Sırp Cumhuriyeti’ne katkıları nedeniyle ABD tarafından kara listeye alınan iş adamı Slobodan Stankovic ve Sırp Patriği İriney’i de nişana layık gördü.

9 Ocak 1992 tarihinde Yugoslavya dahilindeki Cumhuriyetlerden biri olan Bosna Hersek’teki Sırp siyasetçiler, “Bosna kasabı” lakaplı Radovan Karadzic liderliğinde Sırp Cumhuriyeti’ni kurduklarını ilan etmiş ve Bosna Hersek topraklarının bir kısmını Sırbistan’la bir arada tutma ve Bosna Hersek’in bağımsızlığını engelleme teşebbüsünde bulunmuştu.

9 Ocak 1992 tarihi, bu nedenle birçok çevre tarafından Bosna Hersek’te savaşın ve Sırp Cumhuriyeti olarak ilan edilen topraklarda etnik temizlik hareketlerinin başlangıcı olarak görülüyor.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında dönemin Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzetbegovic’in talebi üzerine “Sırp Cumhuriyeti” gününü “anayasaya aykırı” ilan etmişti.

Karar üzerine Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, “9 Ocak Sırp Cumhuriyeti” gününün tanınması için 25 Eylül 2016’da referandum düzenlemiş, ancak Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi bu referandumu tanımamış ve bu günün kutlanmasına yönelik eylemlere yasak getirmişti. https://timebalkan.com/dodikten-putine-sirp-cumhuriyeti-nisani/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir