G-5HQRNHEWSG Eski Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Turayliç törenle anıldı – Bosnaklar1.com

Eski Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Turayliç törenle anıldı

Binlerce Srebrenitsa mağduru Hollanda’dan tazminat bekliyor
Ocak 8, 2023
Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’ten Putin’e “Sırp Cumhuriyeti Nişanı”
Ocak 12, 2023

Eski Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı Turayliç törenle anıldı

Bosna savaşı sırasında, Sırp askerlerince silahla vurularak öldürülen dönemin Başbakan Yardımcısı Hakiya Turayliç, ölümünün 30. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Turayliç’in, Ali Paşa Camisi avlusunda bulunan mezarı başında düzenlenen törene, Turayliç’in ailesi ve eski çalışma arkadaşlarının yanı sıra Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ve Askeri Ataşe Albay Mustafa Sıtkı Tatar katıldı.

Törende, Turayliç ve savaşta hayatını kaybeden Boşnaklar için saygı duruşunda bulunuldu, dua edildi.

Turayliç’in yakın arkadaşlarından Midhat Brankovic, Turayliç’in vefatının üzerinden 30 yıl geçtiğini kaydederek, “1971’den vefatına kadar yakın ortağıydım. Hakiya, her şeyden önce büyük bir adamdı.” diye konuştu.

Katılımcılardan Bisera Hadzialjevic de, Turayliç’in vefatının 30. yılının üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

Turayliç, 8 Ocak 1993 tarihinde, Birleşmiş Milletlere (BM) ait zırhlı bir araçla Saraybosna Havalimanından dönerken, Sırp askerler tarafından durdurulmuş ve silahla vurularak öldürülmüştü.

Daha sonra, Turayliç’i öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan eski Sırp asker Goran Vasiç ise serbest bırakılmıştı. https://timebalkan.com/eski-bosna-hersek-basbakan-yardimcisi-turaylic-torenle-anildi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir