G-5HQRNHEWSG Bosnalı Sırp partilerinden karşı hamle: Sırplara “soykırımcı” diyenlere hapis – Bosnaklar1.com

Bosnalı Sırp partilerinden karşı hamle: Sırplara “soykırımcı” diyenlere hapis

Inzko: Uluslararası toplum, Bosna Hersek’e yönelik yaklaşımını değiştirmeli
Ağustos 5, 2021
Srebrenitsa’yı inkar eden imza kampanyasına 80 bin Bosnalı Sırp destek verdi
Ağustos 9, 2021

Bosnalı Sırp partilerinden karşı hamle: Sırplara “soykırımcı” diyenlere hapis

Bosna Hersek’teki Sırp siyasi partileri, Bosna Hersek’te Srebenitsa soykırımının inkarının cezalandırılmasını öngören yasaya cevap niteliğinde bir düzenleme üzerinde anlaşma sağladı.

Bosna Hersek’te Sırpların yoğun olarak yaşadıkları Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde yerel parlamentodaki Sırp partileri, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun yasalaştırdığı soykırımı inkar yasasına cevaben Sırp Cumhuriyeti entitesine hakareti ve bu entiteyi “soykırım üzerine kurulmuş bir yapı” olarak nitelendirmeyi suç sayan bir kanuni düzenleme geçirme kararı aldı.

Bosna Hersek basınında yer alan haberlere göre düzenleme çerçevesinde Sırp Cumhuriyeti entitesini, bayrağını, entite armasını veya marşını aşağılayanlar ve hakaret edenler, üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Ayrıca Sırp Cumhuriyeti’ni veya Sırpları saldırgan veya soykırımcı olarak tanımlayanlar da altı aydan beş yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. https://timebalkan.com/bosnali-sirp-partilerinden-karsi-hamle-sirplara-soykirimci-diyenlere-hapis/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir