G-5HQRNHEWSG Bosnalı Sırplar yetkililerden AB’ye: Adımlarımız ayrılığa yönelik değil – Bosnaklar1.com

Bosnalı Sırplar yetkililerden AB’ye: Adımlarımız ayrılığa yönelik değil

Bosna Hersek’te düzenlenecek uluslararası belgesel festivaline başvurular başladı
Şubat 17, 2022
Beşiktaş’ta Boşnak futbolcu Miralem Pjanic sakatlandı
Şubat 17, 2022

Bosnalı Sırplar yetkililerden AB’ye: Adımlarımız ayrılığa yönelik değil

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin yetkilileri, Avrupa Birliği’ne gönderilen bir belgede entitenin daha geniş özerklik kazanmasına yönelik adımlarının Bosna Hersek’ten ayrılma amacı taşımadığını ileri sürdü.

Avrupa Birliği’nin Sırp Cumhuriyeti entitesi ve Bosnalı Sırp yetkililere yaptırımları görüştüğü bir dönemde gelen belgede entitenin Dayton Barış Anlaşması’na saygı gösterdiği ve devlete ait yetkilerin entiteye taşınmasına yönelik hamlelerin Bosna Hersek’ten ayrılma adımları olmadığı savunuldu.

Belgede “Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi hariç olmak üzere, yargıya ilişkin meseleler Bosna Hersek kurumlarının yetkisinde değildir. Uluslararası Kriz Grubu, Dayton Anlaşması’nda yargıya ilişkin yetkilerin entitelere verildiğini kabul etti. Bosna Hersek’teki siyasi krizin iç diyalog ile çözülmesi gerekiyor” denildi.

Belgede Avrupa Birliği’ne Sırp liderlere yaptırım yapma çağrısında bulunanların, Bosna Hersek’te Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üzerindeki iktidarlarını kaybedecek olanlar olduğu ileri sürüldü.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, tek taraflı olarak Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan çekilerek entiteye ait Sırp Cumhuriyeti Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun oluşturulmasını öngören bir yasa tasarısını kabul etmişti.

Bu adım, uluslararası toplumun tepkisine neden olmuş ve Bosnalı Sırp siyasetçilere yaptırım çağrıları daha yüksek sesle dile getirilmeye başlanmıştı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Bosna Hersek’teki siyasi krizi de görüşeceği dışişleri bakanları toplantısı, 21 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek. https://timebalkan.com/bosnali-sirplar-yetkililerden-abye-adimlarimiz-ayriliga-yonelik-degil/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir