G-5HQRNHEWSG C Vitamini İçeren Besinler – Bosnaklar1.com

C Vitamini İçeren Besinler

Makedonya’da Grip Vakaları Arttı
Şubat 16, 2018
Şubat Ayında Sağlıklı Beslenme
Şubat 16, 2018

C Vitamini İçeren Besinler

Uzmanlar, C vitaminini en güvenli ve en etkili besleyicilerden biri olarak tanımlamaktadır. Skorbik asit olarak da bilinen C vitamini sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur.

Uzmanlar, C vitaminini en güvenli ve en etkili besleyicilerden biri olarak tanımlamaktadır. Skorbik asit olarak da bilinen C vitamini sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur. Suda çözülebilen ve güçlü bir antioksidan kaynağı olan bu vitamin, kemik, kan damarı ve cilt dahil olmak üzere vücudun bağ dokusunu oluşturmasına ve bakım yapmasına yardımcı olur.
Öte yandan soğuk algınlığının daha ciddi komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur iken bağışıklık sistemine, kalp-damar hastalıklarına, doğum öncesi sağlık problemlerine, göz hastalıklarına ve hatta cilt kırışmalarına karşı koruma içerebilir. Ancak ne zaman C vitamininden bahsedilse akıllara kaçınılmaz bir şekilde portakal gelir. C vitamini bakımından diğer pek çok meyveye göre portakalda daha az C vitamini bulunmaktadır.

C Vitamini Bakımından Zengin Meyveler

Çilek
Bu yakut rengine sahip meyveler, fincan başına 85 mg C vitamini ve aynı zamanda kan şekerinin sabit kalmasına yardımcı olabilecek ağır bir mangan dozu içerir. Ancak çilek satın alırken organik olduğundan emin olun.

Ananas
Taze, tropik ve sulu bir ananas bardak başına 79 mk C vitamini içerir ve çoğu diğer meyvelerden farklı olarak, protein sindirimine yardımcı olabilecek önemli miktarda bromelain enzimi de içermektedir. Bu narin meyveyi ister sade olarak tüketin, isterseniz de fesleğenle karışık smoothie şeklinde tüketin.
Brüksel Lahanası
Her ne kadar çocuklar için dayanılmaz bir yiyecek olsa da bir bardak brüksel lahanası içerisinde 75 mk C vitamini içerir. Ayrıca içerisinde günümüzün korkulu rüyası kanser ile mücadele eden pek çok besin maddeleri bulunur. Bunlardan en popüleri ise kohlrabidir.

Mango
Tatlı ve dolgun bir mango bünyesinde 122 mg C vitamini içerir. Ayrıca, günlük bir zeaksantan kaynağı olup etkili bir antioksidandır. Bunlara ek olarak mango, makular dejenerasyona katkıda bulunan zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyerek gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kivi
Bu minik boyutlu süper meyvelerden iki adedi sadece 128 mg C vitamini içeriyor. Öte yandan araştırmalar, kivilerin sakinleştirmede büyük rol oynayan bir hormon olan serotoninin bakımından zengin olması nedeniyle çocukların daha hızlı uykuya dalmasına ve uyku kalitesini artırmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Brokoli
Bir fincan doğranmış ham brokoli çiçekleri, 81 miligram C vitamini ve kemik sağlığı ile kan pıhtılaşması için önemli olan K vitamini içerir. Bu miktarlar ise tüm gün içinde ihtiyacınız olan miktardan daha fazladır. Kışın pişirilmiş halini limon ve sarımsak ile tatlandırabileceğiniz gibi yazın çiğ hali ile salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Biber
Büyük yeşil, sarı, kırmızı ve turuncu renklerdeki biber türleri 95 mg’dan 341 mg’a kadar değişen oranlarda C vitamini içerir. Aynı zamanda fincan başına sadece 45 kaloridir ve diyetinize ara vermeden istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Kaynak  : http://www.yenibalkan.com/saglik/c-vitamini-iceren-besinler-h12341.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir