G-5HQRNHEWSG Çavuşoğlu-Dacic-Crnadak ortak basın toplantısı – Bosnaklar1.com

Çavuşoğlu-Dacic-Crnadak ortak basın toplantısı

Davutoğlu’nun “Medeniyetler ve Şehirler” Kitabı Saraybosna’da Tanıtıldı
Aralık 7, 2017
Bosna Hersek, Fatih Terim’le görüşeceğini açıkladı
Aralık 7, 2017

Çavuşoğlu-Dacic-Crnadak ortak basın toplantısı

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’in önemli ekonomik partnerler olduğunu söyleyerek, hem Türkiye ile hem de Bosna Hersek ile ticaret hacminin geçen yıla kıyasla ciddi oranda arttığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İstişare Mekanizması’nın Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dacic, üç ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün artmasından ve siyasi ilişkilerin yoğunlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yakın geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan’a, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in de Bosna Hersek’e yaptığı ziyaretlerin son derece başarılı geçtiğine dikkati çekti.

Üst düzeyde üçlü toplantıların gelecekte de yapılacağını kaydeden Dacic, bugünkü toplantıda bir kez daha dış politika önceliklerini hatırlattığını, bunun da nihayetinde Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliği gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

AB’ye üyelik sürecinde karşılaştıkları çifte standartlardan duydukları rahatsızlığı dile getiren Dacic, bazen karşılaştıkları uygulamaların AB kriterleri ile alakası olmayan uygulamalar olduğunu savundu.

Dacic, üç ülkenin de önemli ekonomik partnerler olduğunu söyleyerek, hem Türkiye ile hem de Bosna Hersek ile ticaret hacminin geçen yıla kıyasla ciddi oranda arttığını kaydetti.

Türkiye’nin Belgrad-Saraybosna otoyol projesinin finansmanı konusunda destek olmaya hazır olduğunu ifade eden Dacic, her şeyden önce bu otoyol projesinin güzergahının kendilerince belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Dacic, Sırbistan’ı ziyaret eden Türk turistlerin sayısında da önemli bir artış gözlendiğine işaret ederek, geçen yıl Sırbistan’ı 84 bin Türk turistin ziyaret ettiğini, aynı zamanda Sırp turistlerin de Türkiye’yi sık sık ziyaret ettiğini belirtti.

Sığınmacı krizinin de stabil kalmasını arzuladıklarını aktaran Dacic, yeniden sığınmacı akınına maruz kalmamaları adına bunun önemli olduğunu söyledi.

“AB üyeliği konusunda iş birliği sürecek”

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak ise toplantıda, üçlü ilişkilerde özellikle ekonomi alanına odaklanılması gerektiğini yinelediğini dile getirerek, “Sırbistan ile dış politikamızın ilk sırasında yer alan AB üyeliği konusunda iş birliğimiz sürecek.” ifadesini kullandı.

Görüşmede Saraybosna-Belgrad otoyol projesini de ele aldıklarını aktaran Crnadak, bu projede de Türkiye’nin desteğinin söz konusu olduğunu ancak öncelikle güzergahın belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki siyasi ilişkilerin son derece yüksek düzeyde olduğunu kaydeden Crnadak, “Geriye kalan ekonomiye odaklanmak. İstanbul’daki ortak ticaret ofisi çok önemli.” dedi.

Kaynak : http://timebalkan.com/cavusoglu-dacic-crnadak-ortak-basin-toplantisi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir