G-5HQRNHEWSG Cevizin Bilinmeyen Faydaları Ortaya Çıktı – Bosnaklar1.com

Cevizin Bilinmeyen Faydaları Ortaya Çıktı

Dzanan Musa Yıldızlaştı, Bosna Hersek Bileti Kaptı
Ağustos 20, 2017
Kurban etini saklarken nelere dikkat etmeli?
Ağustos 20, 2017

Cevizin Bilinmeyen Faydaları Ortaya Çıktı

Cevizin bilinmeyen faydaları ortaya çıktı! Omega 3 bakımından zengin olan cevizin çocukların zeka gelişimine faydasının oldukça yüksek olduğu kaydedildi.

Cevizin bilinmeyen faydaları ortaya çıktı! Ceviz, cevizgiller familyasından olup cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı.

Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür. Yaprakçıkların kenarları bazı türlerde ince dişli, bazılarda ise düzdür (tam kenarlı). Yaprakçık sayısı türlere göre (3) 5-23 arasında değişir.

Çiçekler bir evciklidir. Erkek çiçekler bir önceki yılın sürgünlerinde yan durumlu, aşağıya sarkan kedicik halinde kurul oluşturur. Kurullar dallanmamıştır. Her bir erkek çiçeğin 1 brahte, 2 brahtecik ile 3-4 loplu bir çevre yaprağı vardır.

Sonbaharda olgunlaşan büyük çekirdekli sulu meyvenin iç kısmı 2 bölmeye ayrılmıştır. Tohum 2 loplu, yağlı ve lezzetlidir.

“Ceviz, kabuklu kuruyemişler içerisinde içerdiği yağ asitleri bakımından E vitamininden kat kat daha üstün bir yapıya sahiptir.

CEVİZİN FAYDALARI

– Ceviz omega 3 bakımından zengin olduğu için çocukların zeka gelişimine faydası çoktur.

-Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarlar.

-Kanın pıhtılaşma durumunda ceviz tüketildiği zaman, kan pıhtılaşmasını önler.

-Ceviz beyin damarlarına da faydalıdır.

-Bütün faydalı ürünler gibi cevizi de fazla tüketmemek gerekir, “Ceviz günde en fazla 3 veya 4 tane yenildiği zaman faydasını gösterir. Çünkü belli bir tüketim miktarını aştığın zaman vücutta ihtiyacı olan yağ oranını alıyor. Çok tüketildiği zaman ters etki gösterir. Çok tüketildiği zaman vücutta kilo alma gibi sorunlar meydana geliyor.

-Ceviz, sedef ve egzama gibi hastalıklarda da faydalıdır.

-Olaya mantıken yaklaşırsak beynin şekli cevizin içini andırıyor. Dış kabuğu ise kafatasını andırıyor. Beyin insan vücudunun en önemli organıdır. Ceviz çok vitaminsel bir özelliğe sahiptir.

-Ceviz tansiyon hastalarına birebir iyi gelerek hastalığı büyük oranda düşürüyor.
-Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar hastalıkları tedavisi, virüs infeksiyonlarına karşı olan etki, tümör engelliyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir.

-Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller.

-Son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu göstermektedir

Kaynak : http://www.sehirmagazincisi.com/cevizin-bilinmeyen-faydalari-ortaya-cikti/5352/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir