Cum. Tem 12th, 2024

Evde yoğurt nasıl mayalanır? İşte püf noktaları…

Evde yoğurt nasıl mayalanır? Püf noktaları nelerdir? İşte detaylar…

Evde hazırlanan yoğurtların yerini hiçbir şey tutmaz. Hazır yoğurtların içerisindeki koruyucu maddeler, süt tozları, kıvam ayarlayıcılar yüzünden tüm hazır gıdaların da tadı lezzetsiz.

İşte evde kolay yoğurt mayalamanın püf noktaları…

Malzemeler:

2 litre inek sütü
1 litre manda sütü
2 yemek kaşığı doğal yoğurt

1. Kural: Sütü gerektiği kadar kaynatmak

2 litre inek sütü ve 1 litre manda sütünü tencereye aktarın. Ocakta yüksek ısıda kaynamaya bırakın. 3 litre sütün kaynamaya başlaması yaklaşık 15 dakika sürer. Kaynama zamanı yaklaştığında sakın gözünüzü 1 saniye olsun sütten ayırmayın, o 1 saniye ocağınızını berbat edebilir, zira züt kaynamaya başladıktan sonra çok kolay taşar. Kaynarken ocağın ısısını düşürün ve sık aralıklarla karıştırarak 6-7 dakika kaynatın.

2. Kural: Mayalama

Sütü kaynattığınız kapta mayalamayın, sütü kaynatırken dibi tutmuş olabilir buda yoğurdun çabuk ekşimesini sağlar. Sütün kap değişimini sıcakken yapın. Mayalama ısısı geldiğinde değiştirirseniz ısıyı düşürürsünüz. Mayalama ısısı 43-44 derecedir. Evde dereceniz yoksa serçe parmağınızı süte daldırıp 7 ye kadar sayın, 7 olduğunda dayanabiliyorsanız ve sonrasında parmağınızda sıcaklığı hissediyorsanız yoğurdunuzu mayalıyabilirsiniz. Mayalama ısısına ulaştık ve mayalayacağız. Maya ölçümüzün sütümüze oranı %2 ayran kıvamında mayadır. Yani 3 litre süt için 60 gr ayran kıvamında maya yada 2 yemek kaşığı mayalık yoğurdu sulandırarak sütün bir kenarından dökün. Kaşık ile en dipten bir iki tur karıştırın.

3. Kural: Mayalanan sütü belli bir sıcaklıkta muhafaza etmek

Kabımızın kapağını kapatıp, çarşafla iyice saralım. Beton yada mermer üzerine direk koymayalım, aksi takdirde hızlı ısı kaybı olur. Kışın çarşafın üzerine battaniye de örtebilirsiniz. Mayalanma süresini yazın 5 saati geçirmeyin. Kışın 6 saat idealdir. Mayalanma süresini uzatmak yoğurdunuzun ekşimesini hızlandıracaktır.

4. Kural: Buzdolabına kaldırma

Kapaktaki suları silip kapağı hemen kapatın ve buzdolabına kaldırın. Kesinlikle kapağı açıp yoğurdunuzu havalandırmayın. Ağzı açık kaldığında havadan alacağı bakteriler yoğurdun ekşimesini hızlandırır.

5. Kural: Buzdolabında mayalanma süresi

Buzdolabında bir gün dinlenmesi, olgunlaşması ve suyunu çekmesi gerekmektedir. Bir gün sonra kaşık darbelerini dibe kadar vurmadan, üzerinden ince katmanlar alarak tüketebilirsiniz. Bir köşeden dibe doğru alırsanız bütün suyu oraya süzülür ve hoş olmaz.

 

Kaynak : http://www.sehirmagazincisi.com/evde-yogurt-nasil-mayalanir-iste-puf-noktalari/4197/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir