G-5HQRNHEWSG Ders çalışmak için karaciğerinden oldu! – Bosnaklar1.com

Ders çalışmak için karaciğerinden oldu!

Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği Bu Akşam İftar Yemeği Düzenliyor
Mayıs 27, 2018
Diriliş Ertuğrul’un ünlü oyuncusu hayatını kaybetti!
Mayıs 27, 2018

Ders çalışmak için karaciğerinden oldu!

Konya’da üniversite öğrencisi Osman Bakar’ın, ders çalışırken uyanık kalabilmek için aldığı ilaç karaciğerinin iflas etmesiyle sonuçlandı. Bakar, annesinin karaciğeriyle yeniden hayata tutundu…

Konya’da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Felsefe Bölümü 3. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Osman Bakar, sınavlara hazırlandığı sırada dikkat etkisini artırmak için uyarıcı bir ilaç aldı.

Aldığı ilacın etkisiyle rahatsızlanan Osman Bakar, hemen hastaneye başvurdu. Tedavi için daha sonra Ankara’ya gelen Osman Bakar, durumunun ağırlaşması üzerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Yoğun Bakım Kliniği’ne yatırıldı.

Karaciğer yetmezliği teşhisi koyulan ve hakkında Türkiye genelinde acil organ nakli çağrısı yapılan Osman Bakar, annesinden alınan karaciğerle sağlığına kavuştu.

‘OLAYLARIN BU AŞAMAYA GELECEĞİNİ TAHMİN ETMEDİM’

Osman Bakar, vizelere hazırlanırken okuma listesindeki kitapları bitirebilmek için dikkat toplayıcı bir ilaç aldığını anlattı. Osman Bakar, “İlacı aldıktan sonra gözlerimde sarılık oluştu. Önce Karaman Devlet Hastanesi’ne başvurdum sonra beni Konya Meram’a sevk ettiler. Ailem de Ankara’da yaşadığı için tedavi sürecim için Ankara’ya geldim” dedi.

Ankara’daki tedavisi sırasında durumunun giderek ağırlaştığını ve nakil ihtiyacının ortaya çıktığını anlatan Osman Bakar, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Hastanesi’nde yoğun bakımdaydım. Bu sırada nakil ihtiyacım oldu. Annem de hemen donör oldu. Olayların bu aşamaya geleceğini, karaciğerimi çökertecek kadar etkili olacağını tahmin etmiyordum” diye konuştu.

‘VİZELER İÇİN KİTAP OKUMAM GEREKİYORDU’

Evli olduğunu ve eşinin de aynı bölümde öğrenci olduğunu ifade eden Osman Bakar şunları dile getirdi: “Kullandığım ilacı eşim de alıyordu ve ona bir şey olmuyordu. ’Bana da bir şey olmaz’ diyerek cesaretle içtim. O da beni buraya kadar getirdi. Okulumun da iki dönem uzamasına neden oldu. Yapacak bir şey yok. Vizeler için toplamda 12
kitap okumam gerekiyordu. Onu da bitirmek için zamana ihtiyacım vardı. Hem çalışıyorum hem de okuyorum. Bir kafede kahve yapıyorum. Çok kısa bir aralığım vardı. O kısa aralıkta okuyabilmek için böyle bir yola başvurdum. O da başıma iş açtı” ifadelerini kullandı.

‘UYARICI İLAÇ ALMAYIN’

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Müdürü Prof.Dr. Erdal Birol Bostancı, uyarıcı ilaç kullanımını doğru bulmadıklarını söyledi. Osman Bakar’ın hastaneye geldiğinde konuşamadığını, ailesinin de sınavlara hazırlanırken ilaç aldığını söylediğini aktararak şunları kaydetti:

“Benim iki çocuğum da üniversitede okuyor. Onlar da sınav dönemlerinde aynı stresi yaşıyorlar. Çocuklarım da ‘Baba bir ilaç söyle de sabaha kadar uyumayalım’ diyorlar. Ben de onlara ilaç almamaları gerektiğini, derslerine zamanında çalışırsa sınavların çok da zor olmadığını söylüyorum. Tüm gençlere mesajımız, bilmediğiniz kulaktan duyma ilaçları almayın. Zamanında derslerinize çalışırsanız, sınavlarınızı da rahatlıkla geçebilirsiniz. Hekimler olarak,uyarıcı ilaçlar almamalarını öneriyoruz.”

Gastroentereloji Uzmanı Prof.Dr. Meral Akdoğan, bilinçsiz kullanılan ilaçların sadece karaciğeri değil böbrekleri de etkilediğine dikkati çekerek, “Kullandığımız ilaçların en azından çok masum olmadığını her zaman bilmemiz gerekiyor. Endikasyon dahilinde ilaçlar kullanılacak. İlaç kullanırken hissettiğiniz farklı bir tablo oluyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak : https://www.superhaber.tv/ders-calismak-icin-karacigerinden-oldu-haber-110670


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir