G-5HQRNHEWSG Sigara kadınların kalbini daha çok etkiliyor – Bosnaklar1.com

Sigara kadınların kalbini daha çok etkiliyor

Google’ın gizli araştırması sızdırıldı
Haziran 11, 2018
Ramazan’da sindirim sorun olanlar ne yemeli ? Şişkinlik sindirim sorunu belirtisi
Haziran 11, 2018

Sigara kadınların kalbini daha çok etkiliyor

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla üniversite hastanesinin girişinde stant açıldı. Tekirdağ NKÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Toprak kadınların sigaradan daha çok etkilendiğini söyledi.

TEKİRDAĞ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği tarafından “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla üniversite hastanesinin girişinde stant açıldı. Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Toprak, sobadan çıkan karbonmonoksit insanı bir kerede zehirlediğini ama sigaradan çıkan karbonmonoksitin insanı sürekli zehirlemeye devam ettiğini söyledi. Stantta vatandaşlar, sigaranın zararları konusunda bilgilendirilirken, nefeste karbonmonoksit ölçümü de yapıldı.

Prof. Dr. Toprak, burada yaptığı açıklamada, sobadan çıkan karbonmonoksitin insanı bir kerede zehirlediğini ama sigaradan çıkan karbonmonoksitin insanı sürekli zehirlemeye devam ettiğini söyledi.

KALP HASTASI OLAN 3 KİŞİDEN BİRİNİN NEDENİ SİGARA; Sigara tüketiminin çarpıntı, tansiyon yükselmesi, kalp krizi ve beyin kanamasına neden olabileceğini ifade eden Toprak, “Kalp damar hastası olan her 3 kişiden birinin asıl hastalık sebebi sigara kullanmaları. Özellikle genç yaşta kalp krizi geçirip kaybettiğimiz kişilerin esas ölüm nedenleri sigara kullanmaları. Kadınlar ve erkekler bu konunda ne kadar eşit gözükse de sigara kullanan kadınların biraz daha dezavantajı var. Onlarda kalp krizi riski biraz daha fazla. Çünkü onları koruyan östrojen ve HDL dediğimiz iyi kolesterol üzerinde sigaranın olumsuz etkileri var. Bu nedenle riskleri bir adım daha fazla.” diye konuştu.

Toprak, karbonmonoksitin zehirli bir gaz olduğunu ve insan nefesinde olmaması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“İçmeyen kişilerde üfleme testi yapsak, sayı 1-2 çıkar. 2’ye kadar çıkmasının da sebebi çevredeki kirli havaya maruz kalmamız. Sigara içenlerde bu sayı oldukça yüksek. Karbonmonoksit sobadan çıkan zehirli gazla eş değer. Sobadan zehirlenen kişilerin zehirlendiği madde karbonmonoksit. Buradaki fark onlar bir gecede zehirlenirken, sigara içenlerde sürekli zehirlenme oluyor. Biz de bunun zararını vurgulamak için burada ölçümler yapıyoruz. Sigara içme miktarı artıkça nefesteki karbonmonoksit sayısı yüksek çıkıyor. Bunun temizlenmesi de zaman alıyor. O yüzden bir an önce bırakılmasında fayda var.”

Kaynak : http://www.internethaber.com/sigara-kadinlarin-kalbini-daha-cok-etkiliyor-1876548h.htm


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir