Cts. Tem 13th, 2024

En Yakınındakiler Ölüm Yıl Dönümünde Aliya İzzetbegoviç’i Anlattı

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 14’üncü yıl dönümünde Bağcılar Belediyesinin düzenlediği bir programla anıldı.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 14’üncü yıl dönümünde Bağcılar Belediyesinin düzenlediği bir programla anıldı. Törende Boşnak bir genç, savaşta İzzetbegoviç’in en yakınında olan eski Savunma Bakanı Sakib Mahmuljin’e, “Bosna Hersek’in zararına olan Dayton Anlaşması’nı neden imzaladınız?” diye sordu. Emekli asker Mahmuljin, “ABD bizi ‘Tepenize bombalar yağdırır size ambargo uygularız. Bizi dinlemezseniz Bosna ayakta kalmayacak’ diye tehdit etti. O zamanlar güçsüzdük ve karşımızda dünyanın süper güçleri vardı. Bosna’nın ve Boşnakların geleceği için imzaladık” dedi.

Bağcılar Belediyesi tarafından ülkesinin bağımsızlığı için yaptığı mücadeleyle yakın tarihimize damga vuran Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç için bir anma programı düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Vefatının 14’üncü yılında Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç” isimli anma programında Boşnak liderin cesareti, düşünür ve siyasetçi kimliği konuşuldu.

“Sanki bir fırtınada gemiyi karaya oturtmayan bir kaptan gibiydi”

Araştırmacı yazar Nusret Sancaklı’nın moderatörlüğünü yaptığı anma töreninin özel konuklarından emekli General, Bosna Ordusu 3. Kolordu Komutanı, Eski Savunma Bakanı Sakib Mahmuljin, “Dava arkadaşım, kumandanım, liderim ve dostum” dediği Aliya İzzetbegoviç’i şöyle anlattı:

“Gerçek bir mümin ve iyi bir askerdi. Tek kelimeyle Boşnakların babasıydı. Yaşasaydı ve burada olsaydı bu söylediklerimden dolayı da bana kızardı o kadar da mütevazi bir insandı. Onunla çalışmak kolay bir şey değildi. O öyle bir kumandandı ki en zor zamanlarda bir kurtarıcı olarak ortaya çıktı. Sanki bir fırtınada gemiyi karaya oturtmayan bir kaptan gibiydi. 93’teki savaşta bin 400 tanka karşı bizim 5 tüfeğimiz vardı. Ancak o ve önderliğindeki Bosna halkı geri adım atmadı. Borudan bazukaların yaptığımızı görünce ‘Biz bu savaşı kaybetmeyeceğiz’ dedi ve öyle de oldu. Hiçbir şeyimiz yoktu ama bu savaşı biz kazandık. Kazanmanın dört nedeni var. Allah’a iman, birlik, teknolojik olarak aynı seviyede olmak ve ekonomik olarak güçlü olmak. Biz bunu Aliya sayesinde başardık. Savaş zamanında ve her zaman Türkiye’nin bize yardımları oldu. Biz Türkiye’yi bir büyük ağabey olarak görüyoruz.”

“Bosna’yı koruyun kollayın, Bosna size emanet”

İzzetbegoviç’in Müslüman halk için çalıştığını belirten Mahmuljin, “Müslüman halkı için çalıştı. Onun en büyük derdi o dönemde Müslümanların problemleriyle uğraşmaktı. Yıllarca hapis yattı ve sonra hastalandı. Başkan olunca istese kendisine eziyet eden herkesten intikam alırdı ancak o bu yolu seçmedi. O yine düşmanlarıyla anlaşmaya çalıştı. Kendisini uyardık ‘size zarar verdiler’ diye, ancak o ‘Allah’ın önüne çıkacağız. İlahi adalet o zaman vuku bulacak’ cevabını verdi. Bosna’yı bize emanet etti. ‘Bosna’yı koruyun kollayın, Bosna size emanet’ uyarısında bulundu” dedi.

İzzetbegoviç’in hasta olduktan sonra son nefesini verene kadar başucunda duran özel doktoru Prof. Dr. İsmet Gavrankapetanoviç de şunları söyledi:

“Aliya’nın olduğu ortamlarda hep İslam konuşulurdu. Herkes fikrini rahatça söyler, tartışmalar yaşanırdı. Ondan şu sözü çok duyardım ‘İslam sanat gibidir onu hissetmek lazım’. Hastanedeki odası da çok mütevaziydi. Ziyarete gelenler odanın sadeliğini görünce çok şaşırırlardı. Yaşatmak için doktor olarak elimizden geleni yaptık. Onun için çabaladığımızı görünce ‘Niye kendinizi yoruyorsunuz? Ha Ekim’de ölmüşüm ha Mayıs’ta. Olacak olan neyse olsun’ derdi. Ölüme yakın Allah’a kavuşacağı için çok mutlu olduğunu gördüm. Ondan gerçek bir insanın nasıl olabileceğini öğrendim.”

“Bosna Hersek’in zararına olan Dayton Anlaşması’nı neden imzaladınız?”

Konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi. Katılımcılar, Aliya İzzetbegoviç’le ilgili sorular yönlendirdi. Bir Boşnak genç, savaşı sıcağı sıcağına yaşayan eski Savunma Bakanı Sakib Mahmuljin’e, “Bosna Hersek’in zararına olan Dayton Anlaşması’nı neden imzaladınız?” diye sordu. Mahmuljin, “Dünyanın süper güçleri ne bizim ne de Sırp ve Hırvatların kazanmasını istemiyordu. Banya Luka’yı alacağımızı gören ABD ‘Tepenize bombalar yağdırır size ambargo uygularız. Bizi dinlemezseniz Bosna ayakta kalmayacak’ diye bizi tehdit etti. O zamanlar güçsüzdük ve karşımızda dünyanın süper güçleri vardı. Bosna’nın ve Boşnakların geleceği için imzaladık” diye cevapladı.

“Ben de Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan’ın ellerinden öpüyorum”

Bir katılımcının, “Aliya İzzetbegoviç’in elinden tutan o mübarek ellerinizi öpüyorum” sözlerine duygulanan eski Savunma Bakanı Sakib Mahmuljin, “Ben de bizim sürekli yanımızda olan Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan’ın ellerinden öpüyorum” şeklinde karşılık verdi.

Anma programına Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, eski AK Parti Milletvekili Hüseyin Kansu, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, Sudanlı tıp doktoru ve yazar Fatih Ali Hasaneyn Muhammed Şerif, Bosna Ordusu 3. Kolordu Komutanı, Eski Savunma Bakanı Sakib Mahmuljin, Prof. Dr. İsmet Gavrankapetanoviç, Bosna Sancak Derneği Başkanı Erol Sevim, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak : www.haberler.com

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir