Per. Tem 18th, 2024

EUFOR “yüksek hazırlık” seviyesinde

By bosnaklar Şub17,2022

Bosna Hersek’te görev yapan Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu (EUFOR ALTHEA), Bosnalı Sırpların ayrılığa yönelik bir hamleleri ve çatışma ihtimaline karşı yüksek hazırlık seviyesinde.

Avrupa Dış İlişkiler Servisi (EEAS) tarafından hazırlanan bir raporda Bosna Hersek’te artan savaş söylemlerine rağmen ülkede güvenliğe yönelik doğrudan bir tehdit olmadığı fakat muhtemel bir çatışma ihtimalinin hafife alınmaması gerektiği ifade edildi.

EU Observer’ın haberine göre raporda Bosna Hersek’te 600 askeri bulunan EUFOR Althea barış gücünün güvenlik krizi halinde aktive edilebilecek derhal konuşlandırılmaya hazır 3500 yedeği de bulunduğu ifade edildi.

Avrupa Dış İlişkiler Servisi (EEAS) raporunda Batı Balkanlar’da barışın muhafazasının, Fransa öncülüğünde 2025’e kadar bir AB Ordusu kurma planları yapan birlik için bir test olacağı ifade ediliyor.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, 21 Şubat’ta Bosna Hersek ve Ukrayna’ya ilişkin güvenlik konularının tartışılacağı bir zirvede bir araya gelecek. https://timebalkan.com/eufor-yuksek-hazirlik-seviyesinde/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir