G-5HQRNHEWSG EUFOR “yüksek hazırlık” seviyesinde – Bosnaklar1.com
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri arasında Kosova Bağımsızlık Günü tartışması
Şubat 17, 2022
Bosna Hersek’te düzenlenecek uluslararası belgesel festivaline başvurular başladı
Şubat 17, 2022

EUFOR “yüksek hazırlık” seviyesinde

Bosna Hersek’te görev yapan Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu (EUFOR ALTHEA), Bosnalı Sırpların ayrılığa yönelik bir hamleleri ve çatışma ihtimaline karşı yüksek hazırlık seviyesinde.

Avrupa Dış İlişkiler Servisi (EEAS) tarafından hazırlanan bir raporda Bosna Hersek’te artan savaş söylemlerine rağmen ülkede güvenliğe yönelik doğrudan bir tehdit olmadığı fakat muhtemel bir çatışma ihtimalinin hafife alınmaması gerektiği ifade edildi.

EU Observer’ın haberine göre raporda Bosna Hersek’te 600 askeri bulunan EUFOR Althea barış gücünün güvenlik krizi halinde aktive edilebilecek derhal konuşlandırılmaya hazır 3500 yedeği de bulunduğu ifade edildi.

Avrupa Dış İlişkiler Servisi (EEAS) raporunda Batı Balkanlar’da barışın muhafazasının, Fransa öncülüğünde 2025’e kadar bir AB Ordusu kurma planları yapan birlik için bir test olacağı ifade ediliyor.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, 21 Şubat’ta Bosna Hersek ve Ukrayna’ya ilişkin güvenlik konularının tartışılacağı bir zirvede bir araya gelecek. https://timebalkan.com/eufor-yuksek-hazirlik-seviyesinde/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir