G-5HQRNHEWSG Fata Nine Kazandı – Bosnaklar1.com
Bosna Hersek’te İlk Mutasyonlu Koronavirüs Vakası
Şubat 13, 2021
Hollanda’dan Skandal Karar! “Srebrenitsa” Soykırımına Göz Yuman Askerlere Ödül
Şubat 13, 2021

Fata Nine Kazandı

Srebrenitsa yakınlarındaki evinin bahçesine izinsiz inşa edilen kiliseye karşı mücadelesinden geri adım atmayan Fata Nine, Bosnalı Sırp yetkililerin tartışmalı kilisenin taşınması için ihale açması ile amacına ulaşıyor.
Politicki.ba haber portalının avukat Rusmir Karkin’e dayandırdığı habere göre, Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesi yetkilileri, Fata Orloviç’in bahçesindeki kilisenin kaldırılması için ihale açtı. Avukat Karkin, ihalenin tamamlanmasının ardından kiliseyi taşıyacak şirketin belirleneceğini ve işlemler için Bosnalı Sırp yetkililerin yaklaşık 35 Bin Avro kaynak ayırdığını da belirtti.

Kilisenin taşınma işlemlerinin baharın ilk günleriyle birlikte başlayabileceği ifade ediliyor.

Savaş sırasında toplama kampına götürülen ve savaşta eşi Şaçir Bey ve 22 yakınını kaybeden Fata (Fatma) Orloviç, 1995’te sağlanan barışın ardından bugün Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan köyüne döndüğünde evinin bahçesine yapılan bir kiliseyle karşılaşmıştı.

Ruhsatsız inşa edilen kiliseye karşı hukuk mücadelesi başlatan Fata Nine, 11 yıl süren hukuk mücadelesini 2010 yılında kazanmış lakin Bosna Sırp Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, itiraz üzerine bölge mahkemesinin kilisenin yıkılmasına ilişkin kararını durdurmuştu. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyan Fata Nine, verdiği hukuk mücadelesiyle dünya kamuoyunun sempatisini toplamış ve AİHM, 1 Ekim 2019’da Fata Nine’yi haklı bularak kilisenin taşınmasına hükmetmişti.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir