G-5HQRNHEWSG Grip olanlar bu çorba tam size göre – Bosnaklar1.com

Grip olanlar bu çorba tam size göre

İklim değişikliği en çok onları etkiliyor!
Kasım 3, 2017
Enerji Bakanı Albayrak: ‘2018’de önemli projelere başlayacağız’
Kasım 3, 2017

Grip olanlar bu çorba tam size göre

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarda artıyor. Bunlardan biri de grip hastalığı. Beyran’ın içinde bulunan sarımsak ve kırmızı biber, gribe ve bir çok hastalığa iyi geliyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Araz, beyranın nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi geldiğini söyledi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Beyranın bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkati çeken Araz, “İçerisindeki kırmızı biber, sarımsak ve limon, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarının atlatılmasına destek sağlıyor. Nasıl ki daha önceleri hasta olduğumuzda annelerimiz et suyu, tavuk suyu çorbası yaparlardı. Bu da aynı şekilde hastalıklara iyi geliyor. Özellikle içindeki malzemelerin bağışıklık artırıcı etkisi oluyor. Gaziantep’te yaz, kış tüketiliyor ama kışın daha etkili oluyor” dedi.

BİZ BURADA ŞİFA DAĞITIYORUZ

Beyran ustası Mehmet Yozbatıran ise özellikle kış aylarında çok tüketilen beyranın haşlanmış kuzu eti ve pirinçle yapıldığını anlattı. Beyranın bol sarımsak ve baharatla daha da lezzetli hale geldiğini vurgulayan Yozbatıran, şunları söyledi:

“Osmanlı döneminden kalma çok eski bir yemektir. Gaziantep’e özgüdür. Kışın daha çok talep oluyor. Yaz aylarında da yurt dışından özellikle hafta sonları şehir dışından beyran yemek için gelenler oluyor. Lezzetli, harika olduğunu söylüyorlar. Asıl vitamin, kalsiyum suyumuzda. Kemik ile et 8-9 saatte pişer. Doktorlar bile beyran, kelle paça yeme tavsiyesinde bulunuyor. Şifa bulmak niyetiyle gelenler oluyor. Burada bol acılı beyran yedikten sonra rahatlayıp gidiyorlar. Biz burada şifa dağıtıyoruz. Beyranı ilk kez yiyenler, daha önce böyle biz lezzet tatmadıklarını söylüyorlar. Ne kadar usta olursan ol, bu işi sevmezsen lezzet veremezsin. Biz sevgimizi de katıyoruz.”

 

Kaynak : http://www.hilalhaber.com/grip-olanlar-bu-corba-tam-size-gore_d60958.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir