Hırvatistan Bayrağını Yerden Kaldıran Boşnak Polis Gönülleri Fethetti

Caferoviç: Kemal Baysak, Bosna’yı Kalbinde Taşıyan Bir İnsandı
Ocak 9, 2021
Srebrenitsa’daki Seçimlere İlişkin Halen Karar Yok
Ocak 12, 2021

Hırvatistan Bayrağını Yerden Kaldıran Boşnak Polis Gönülleri Fethetti

Hırvatistan’ın Petrinya şehri yakınlarında yaşanan depremden sonra bu ülkedeki yardım faaliyetlerine katılan Boşnak polis Samir Mirviç’in fotoğrafı bölge halkının gönlünü fethetti.
Depremde büyük bir yıkımın yaşandığı Petrinya’da Hırvatistan bayrağını yerden kaldırırken fotoğraflanan Bosna Hersekli polis Samir Mirviç’in fotoğrafı, bölge kamuoyunun beğenisini topladı.

“Balkanlaşma” teriminin dünya literatüründe bölünüp parçalanma manasında kullanılmasına ve dünya kamuoyunun Balkanlar’a ilişkin olumsuz algısına adeta meydan okuyan bu fotoğraf, sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından “yılın fotoğrafı” olarak nitelendirildi.

Fotoğrafın çekildiği ana ilişkin olarak Klix.ba haber portalına konuşan polis memuru Samir Mirviç, “Yıkıntıların yanından geçerken Hırvatistan bayrağının yerde çamur içinde yattığını gördüm. Bir devletin sembolünün çamur içinde olması bana ağır geldi ve bayrağı kaldırarak giriş kapısının yanına koydum. Islaktı ve tahrip olmuştu ama fark etmez. Ne olursa olsun bir devletin bayrağı ve onu çamurun içinde bırakamazdım” diye konuştu.

Petrinya şehrine Hırvatistan polisine destek için gittiklerini söyleyen Mirviç, “Petrinya ve Glina’da durum çok ağır. Şehir boş ve sadece polis var. Fotoğraflar burada yaşanan dehşeti hakkıyla gösteremiyor. Her şey yıkılmış ve harap olmuş durumda. Benim açımdan, bunları yaşayan insanların her biri birer kahraman” dedi.

Zambak.ba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir