Sal. Tem 16th, 2024

Srebrenitsa’daki Seçimlere İlişkin Halen Karar Yok

By bosnaklar Oca12,2021

Bosna Hersek’te 15 Kasım’da gerçekleştirilen yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına rağmen Srebrenitsa’daki seçim sonuçları halen bilinmiyor.
Bosna Hersek Devlet Radyo ve Televizyonu (BHRT) tarafından yayınlanan habere göre Bosna Hersek Merkezî Seçim Komisyonu, yerel seçimin üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen beldedeki seçim sonuçlarına ilişkin karar açıklamadı.

Habere göre seçimlerde usulsüzlük iddialarından sonra oy çaldıkları iddia edilenlere yaptırım uygulanmasına yönelik bir beklenti oluşmasına rağmen uzun zamandır bu yönde de bir gelişme yaşanmıyor.

Boşnakları tek çatı altında toplayan “Benim Adresim: Srebrenitsa” isimli inisiyatifin yetkililerinden Sadik Ahmetoviç, BHRT’ye yaptığı açıklamada şimdiye kadar geçen zamanı ve Srebrenitsa’da seçim öncesinde ve seçim sırasında seçim kanunun ne ölçüde ihlal edildiğinin delillendirilmiş olduğu göz önüne alındığında Merkezî Seçim Kurulu’nun önümüzdeki 15 gün içerisinde karar almasını beklediklerini söyledi.

Srebrenitsa’nın halihazırdaki Belediye Başkanı ve Bosnalı Sırpların ortak belediye başkanı adayı Mladen Gruyiçiç ise Boşnakların Sırp bir politikacı için oy kullanmış olmalarının garip karşılanmasına tepki gösterdi. Seçimlerde usulsüzlük iddialarını reddeden Gruyiçiç, “Görünüşe göre burada Boşnakların bir Sırp için rey kullanmaları yasak” diye konuştu.

Srebrenitsa’daki yerel seçimlerin ardından Bosna Hersek Sosyal Demokrat Partisi (SDP) teşkilatından birkaç isim, yurt dışında yaşayan Boşnaklara ait kimlikleri kullanarak bu vatandaşları Sırbistan’da ikamet ediyor gibi göstermek ve bunlar adına Bosnalı Sırp aday için oy kullanmak suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Srebrenitsa halkı, seçime ilişkin gelişmeler için Merkezî Seçim Kurulu ve adli makamların yapacağı açıklamaları beklemeye devam ediyor.

Zambak.ba

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir