Sal. Tem 16th, 2024

KIRKLARELİ BOŞNAKLARI

Kırklareli Trakyada bir ildir.Boşnaklar buraya Kırklica der.Boşnaklar buraya 1913-1925 tarihleri arasında Karadağ ve Novipazar’dan göç edip gelmiş.

Boşnaklar en çok Demirköy ilçesinde yaşar.Kırklareli şehir merkezinde,Pınarhisar,Lüleburgaz,Çerkezköy,Evrencik,Koyva,Aksicim ve Balkaya’da Boşnaklar yaşar.Cumhuriyetin kurulma dönemlerine tanık olduğu kadar,Osmanlı’nın son yıllarına da tanık olmuşlardır.Ne kadar zor koşullar altında yaşadıklarını siz tahmin edin!!
Bugün çoğumuzun nüfus kağıtlarında nufusa kayıtlı olduğu yer Kırklareli ya da Adapazarı yazar.Daha sonraki göçeden Boşnaklar çareyi hemşehrilerinin ve akrabalarını yanına gelmekte bulmuşlar.Daha sonra İstanbul ve diğer şehirlere dağılmışlardır.
Boşnaklar Demirköy ilçesinde Karacadağ,Dereköy,Velika,Trula ve Maglavita köylerinde yaşar.Bugün hala Boşnakça’yı konuşur ve örf ve adetlerini sürdürürler.
Yöre halkı geçimini ormancılık yaparak sürdürür.Evlillikler genelde Boşnaklar arasında yapılır.Bugün bu gelenek bozulmaya başlamıştır.Buradan göç eden Boşnaklar, iş olanakları yüzünden,başta İstanbulda G.osmanpaşa ,Bayrampaşa,(Yıldırım’da Demirköylüler Kahvesi var),Lüleburgaz ve Çerkezköy’e yerleşmişlerdir..
BOŞNAK TÜRKÜSÜ öykü kitabı yazarı, İsmail Gümüş Demirköy Boşnakları’ndandır.. Menderes döneminde meclise Muharrem Gülnar adında Boşnak milletvekili göndermişler..
Bayrampaşa Bosna Sancak Derneği kurucu ve onursal başkanı Zahit Gürdal Demirköy Boşnaklarındandır.Bölgede,Cekoviç,Kurtagiç,Eleskoviç,Vruçan,Greskoviçani,Fazliç,İbroviçler vs sülaleri yaşar….
Muhacirlik ve göç yıllarını anlatmaya devam edeceğiz…..saygılar…

Kaynak:Bosnasancak net forum

bosnakmedya.com

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir