G-5HQRNHEWSG Komşiç: Lavrov, Bosna Hersek Devletine Saygısızlık Etti – Bosnaklar1.com

Komşiç: Lavrov, Bosna Hersek Devletine Saygısızlık Etti

Boşnak ve Hırvat Liderlerden Lavrov’a Boykot
Aralık 15, 2020
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Dayton Barış Anlaşması’nın 25. yıl dönümü mesajı
Aralık 15, 2020

Komşiç: Lavrov, Bosna Hersek Devletine Saygısızlık Etti

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak ve Hırvat üyeleri, bu sabah bir basın toplantısı tertipleyerek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmeyi reddetme sebeplerini açıkladı.
Konseyin Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmeyi reddetmesinin iki sebebi olduğunu söyledi. Komşiç, bu sebepleri, dün Bosnalı Sırp politikacı Milorad Dodik’le toplantısında Bosna Hersek bayrağına yer verilmemesi ve Lavrov’un Sırp Cumhuriyeti Entitesi Halk Meclisi’nin askeri tarafsızlık tasarısını destekleyen açıklaması olarak sıraladı.

Komşiç, “Lavrov, böyle kararları sadece devletlerin alabileceğini biliyor. Bu kararın alınma sürecinde hem Sırp Cumhuriyeti temsilcileri hem de Sayın Dodik hazır bulunmuştu. Bu tavırla kendisi, Bosna Hersek devleti ve anayasal sistemine saygısızlık etmiştir” diye konuştu.

“Ülkenin Bir Parçasına Bağımsız Devlet Muamelesi”

Bosna Hersek’in Rusya ile mümkün olan en iyi ilişkilere sahip olmak istediğini lakin halihazırda durumun böyle olmadığını söyleyen Komşiç, “Dün akşam sosyal medyada Bakan Lavrov’un sözcüsünün tehditkar olarak tanımlanabilecek tutumu yayınlandı. Bizim edindiğimiz izlenim, kendilerinin bu ülkenin bir parçasına bağımsız devlet muamelesi yapmakta oldukları şeklinde” dedi.

Caferoviç: Bu Mesaj, Hem Rusya’ya Hem de Tüm Dünyaya

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Şefik Caferoviç, Lavrov’la görüşmeyi reddederek Bosna Hersek’in onurlu bir devlet olduğu ve Bosna Hersek’teki halklar tarafından alınan kararlara herkesin saygı göstermek zorunda olduğu mesajı vermek istediklerini söyledi.

Caferoviç, “Rusya, büyük bir devlet, bir dünya gücü. Bosna Hersek bir dünya gücü değil lakin dünyada oldukça önemli ve anlamlı yeri olan bir devlet” dedi.

Rusya Federasyonu’nun Dayton Barış Anlaşması ile Bosna Hersek’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini söylemesine rağmen Lavrov’un dünkü basın toplantısında olanların başka türlü mesajlar içerdiğine dikkat çeken Caferoviç, “Dayton anlaşmasına saygı göstermek demek bu anlaşmanın bütün eklerine de saygı göstermek demektir. Burada ilk bahsi geçen şeyler Bosna Hersek devleti, onun devamlılığı, kurumları, bayrağı ve armasıdır. Bunlar Bosna Hersek ve devlet kurumlarının sembolleridir. Bunlara saygı gösterilmesi lazım ki dün bunlara saygı gösterilmedi” dedi.

Sadece Bosnalı Sırp Lider Katıldı

Bu sabah Bosna Hersek Devlet Başkanlığı’nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ağırlandığı toplantıya sadece Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik katıldı.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir