G-5HQRNHEWSG Saraybosna Alışveriş Rehberi – Bosnaklar1.com
Saraybosna Yemek Rehberi
Ağustos 14, 2017
Boşnak Usulü Zelanik Tarifi,Nasıl Yapılır?
Ağustos 15, 2017

Saraybosna Alışveriş Rehberi

Saraybosna alışveriş açısından tipik küçük Avrupa kentlerinin sunduğu seçenekleri sunmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olsa da alışveriş konusunda genellikle yerel ürün yelpazesi ile dikkat çekmektedir. Alışveriş denildiğinde akla ilk gelen şey sokak pazarlarıdır. Sanat eserleri, yiyecek – içecek ve ikinci el ürünlerin satıldığı bu pazarlar Saraybosna ’da alışverişi canlı tutan öğelerdir. Burada alışveriş yapacaksanız gitmeniz gereken yer alışveriş seçeneklerinin en fazla olduğu Başçarşı kısmıdır.

Alışveriş yapabileceğiniz yerlerin çoğu Başçarşı kısmında bulunmaktadır. Dar sokakları, geniş meydanları, camileri, kafe ve restoranları ile olduğu kadar irili ufaklı birçok dükkanı ile de dikkat çeken bir yerdir. Hediyelik eşya satan dükkanların çoğu bu bölgede bulunmaktadır. Buradan satın alabileceğiniz ilginç hatıra eşyaları arasında kuşatma döneminden, Komünist yıllarından ve Olimpiyat haftalarından kalma eşyalar ya da bunlarla ilgili hatıra eşyalarıdır.

Saraybosna ’da alışveriş
Başçarşı ’nın olduğu bölge İstanbul ’u andırsa da buranın kendine ait bir havası vardır ve bir şeyler satın almayacaksanız bile gezip görmeye değer bir semttir. Bakır ve gümüş işlemecileri izlemek için bile gitmeye değer bir yerdir. Başçarşı ’nın girişindeki Bakırcılar Sokağı mutlaka görülmelidir.

Bosna Hersek Para Birimi Bosna Markı

Bosna Hersek ’in resmi para birimi kısaca BAM olarak adlandırılan Bosna Hersek Markı‘dır. Kurlar kabaca; 1 Euro: 2 BAM, 1 Dolar: 1,5 Bam şeklindedir. (Kurlar sürekli değişebilmektedir, bahsedilen rakamlar Haziran 2015 kurlarıdır.) 1998 yılında 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 banknot şeklinde piyasaya sürülen Bosna Markı ’na 2002 yılında 200 Mark da eklenmiştir. Bosna Markı, Bosna Hersek Merkez Bankası tarafından basılmaktadır. Bu para birimi ülkenin tamamında geçerlidir. Madeni para ise 5, 10, 20 ve 50 fening şeklinde bulunmaktadır.

Döviz Bozdurma: Bosna ’da döviz bozdurma işlemini hemen her para birimi için yapabilirsiniz. Fakat dolar ve Euro tercih edilir. Çok yaygın olmasa da İngiliz Sterlini de değişimi sık sık yapılan para birimlerindendir. Birçok satış noktasında Bosna Markı yerine doğrudan Euro kullanmanız da mümkündür. Örneğin; tren ve metro istasyonları, postaneler Euro ’nun kabul gördüğü noktalardır. Yine de döviz bozdurma işlemi yapmanız gerekiyorsa bankalar ve döviz bürolarını kullanabilirsiniz. Saraybosna ’nın hemen her yerinde ATM bulmak mümkündür. Bunları nakit çekimi için kullanabileceğiniz gibi döviz bozdurma işlemi için de kullanabilirsiniz. Varış noktası olan tren ve otobüs istasyonlarında ATM ler genellikle dışarıda yer almaktadır. Döviz bozdurma işlemi yapabileceğiniz bazı yerler şunlardır:

Havaalanı Döviz Bozdurma: 10:00 – 17:00 arasında hizmet veren bu nokta özellikle Pazar günleri bankalar kapalı olduğu için hayat kurtarmaktadır.

Postaneler: Pazartesi – Cumartesi 07:00 – 22:00 arasında açık olan postaneler MasterCard ve Visa ile de nakit ihtiyacını karşılamaktadır.

TC Ziraat Bankası: Pazartesi – Cuma 08:30 – 20:00/ Cumartesi 09:00 – 15:00 arasında çalışan bu bankadan döviz bozdurma işlemi yapmak ve nakit çekmek mümkündür.

Kredi Kartı Kullanımı: Saraybosna ’da birçok noktada kredi kartı kabul edilmektedir. Bunun dışında nakit kartı olarak bilinen ATM kartlarını kullanmak da mümkündür. Her şeye rağmen özellikle küçük çaplı işletmelerde kart geçmeme ihtimali vardır. Bu nedenle yanınızda az da olsa nakit para bulundurmanızda fayda vardır.

Saraybosna ’dan Ne Alınır?

Saraybosna ’dan alabileceğiniz hediyelik eşya seçenekleri diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi oldukça kısıtlıdır. Özgün bir şeyler satın almak istiyorsanız Türk kahvesine oldukça benzeyen Bosna kahvesi, tahta kaşıklar, lokum, şekerleme, gümüş veya bakır işlemeleri gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Hediyeliklerden bazıları Türkiye ’den ithal – buna dikkat etmenizde fayda vardır. Saraybosna – Mostar arasından fiyat karşılaştırması yapıldığında hediyelik fiyatlarının hemen hemen aynı olduğu görülmektedir. Alışveriş esnasında pazarlık imkanı pek sunulmasa da Türk ve Araplara bazı yerlerde indirim uygulanmaktadır. Bu yüzden şansınızı denemenizde fayda vardır.

Saraybosna ’dan satın alabileceğiniz en özgün ürünler arasından bakır işlemeleri gelmektedir. Başçarşı ’da bulunan bakır işlemecilerinin çoğu Müslüman ve Müslüman olanlara pazarlık imkanı sundukları için onlardan alışveriş etmenizde fayda vardır. Dükkan dekorundan kullanılan bayrak, flama gibi detaylardan bunu anlayabilirsiniz. Örneğin; kapısında Türk bayrağı olan bir dükkandan 180 Marklık alışverişi sıkı bir pazarlık sonucunda 130 Marka mal etmeniz mümkündür. Bakırcılardan tepsi, cezve, şekerlik gibi ürünleri edinebilirsiniz. Bu tarz yerlerde Bosna Hersek Markı dışında para birimi ile ödemeye yapmak zor olsa da kimi zaman müşteriyi kaçırmamak adına Euro ve Dolar da kabul etmektedirler.

 

Saraybosna Alışveriş Merkezleri

Saraybosna alışveriş merkezleri aynı çatı altında birçok seçenek sunan yerlerdir. Saraybosna ’nın alışveriş açısından pek ünlü olmadığı düşünülse de şehirde birkaç tane alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Alta Alışveriş Merkezi: Saraybosna merkezinde bulunan bu alışveriş merkezi mağazaların yanı sıra restoran ve kafe seçenekleri ile de ilgi çekmektedir. Adres: Zmaja od Bosne 4 Sarajevo, Website: http://www.alta.ba

BBI Alışveriş Merkezi: BBI alışveriş merkezi hem alışveriş seçenekleri hem de iş dünyasını yansıtan ofisler ile Saraybosna ’ya renk katmaktadır. Şehir merkezinde bulunması nedeniyle ziyaretçi yoğunluğunun yaşandığı bir yerdir. Adres: Trg djece Sarajeva 1 Sarajevo, Website: http://www.bbicentar.ba

Importanne Alışveriş Merkezi: İş, yaşam ve alışverişi bir araya getiren Saraybosna ’nın ilk alışveriş merkezidir. Mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Adres: Zmaja od Bosne 7-7a, Website: http://www.importanne.ba

Skenderija Alışveriş Merkezi: 1969 yılında inşa edilen Skenderija Alışveriş Merkezi alışveriş seçeneklerin sunulmasının yanı sıra fuar, konferans, spor ve kültürel organizasyonların da düzenlendiği bir yerdir. Şehrin sembollerinden biridir.

Grand Alışveriş Merkezi: Doğal güzelliklerin içerisinde kurulan bir merkez olması nedeniyle dikkat çekmektedir. Ilidza ’da bulunmaktadır.

Mercator: Avrupa ’daki en başarılı mağaza zincirlerindendir. Kaliteli ürün seçenekleri ile değerlendirilmesi gereken bir yerdir.

Otoka Alışveriş Merkezi: Eski ile yeniyi bir araya getiren bir Saraybosna alışveriş merkezidir. Giyim, ev eşyası, parfümeri, kitap gibi zengin bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Robot Ticari Alışveriş Merkezi: Farklı ürünleri ile alışverişi daha da çekici ve eğlenceli kılan bir yerdir.

Saraybosna ’nın tarihi ve kültürel merkezi olan Başçarşı ’da sokaklar…
Saraybosna Sokak Pazarları

Sokak pazarları kimi gezginler için alışveriş konusunda vazgeçilmez gezi noktalarındandır. Saraybosna ’da yer alan önemli sokak pazarlarından bazıları şunlardır:

Eski şehir merkezinde yer alan Telali Pazarı büyük bir pazar değildir fakat gıda alışverişi için kullanılabilir.Görülebilecek diğer pazarlar arasında Markale Green, Trznica ve Ciglane yer almaktadır.

Markale Green taze sebze meyve ürünleri ağırlıklı çalışan bir yerdir. Trznica ise kapalı bir pazar yeridir ve süt ve et ürünleri satışının yapıldığı bir yerdir. Ciglane ise Saraybosna ’da yer alan en büyük pazardır ve burada giyimden, ikinci el eşyaya, gıda ürünlerine birçok ürün çeşidi bulunabilir.

Kıyafet, müzik ve yazılım ürünlerinin bulunabileceği adres Sirano Pazarı ’dır. Hrasno ve Grbavica da gıda alışverişi yapılabilecek pazarlardır. Eğer Novi Grad ’a yakın bulunuyorsanız Alipasino polje, Kvadrant ve Dobrinja görülmesi gereken diğer sokak pazarlarındandır.

Ilıdza ve Vogosca da şehirde görebileceğiniz pazar yerlerindendir. Saraybosna ’daki pazar yerleri genellikle erken saatlerde açılıp 17:00 – 18:00 ’a kadar açık kalmaktadır.

Saraybosna gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek bilgileri Saraybosna Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Kaynak : http://yurtgezgini.com/saraybosna-alisveris-rehberi/

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir