G-5HQRNHEWSG Sigara Ruhsal Bozukluğa Neden Oluyor – Bosnaklar1.com

Sigara Ruhsal Bozukluğa Neden Oluyor

Savaşta Bir Sırp Asker,Boşnak Komşusu İçin Canını Feda Etti. Peki Kim Bu Genç Adam?
Ağustos 2, 2017
Valencia’lı Negredo Beşiktaş’a Geliyor
Ağustos 2, 2017

Sigara Ruhsal Bozukluğa Neden Oluyor

Alman nörobilimciler sigaranın beynin korku merkezine etkilerini ortaya çıkaran bir araştırma yaptı. Buna göre sigaranın içindeki kimyasallar, kişilerin daha çabuk korkuya kapılmasına neden olarak, anksiyete ve paranoya geliştirmelerine sebebiyet veriyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan Tıp Merkezi Üniversitesi’den bir grup nörobilimcinin yaptığı araştırma sigaranın beynin korku merkezine verdiği hasarı ortaya koydu.
Araştırmaya göre sigara, kişinin geçmişinde yaşadığı travmalara bağlı olan korkularını bastırmasına engel olarak, onların Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), anksiyete ve paranoyaya, sigara içeyen insanlara göre daha savunmasız hale getiriyor.
Araştırmanın başındaki bilim insanı Dr. Jan Haaker, TSSB hastalarının sigarayı bırakmasının onların iyileşmesine yardımcı olabileceğini belirterek, sigaranın içindeki kimyasalların nöronlar ve beynin ilgili merkezi arasındaki mesaj iletimini durduğunu ve bu yüzden kişinin korkularını bastırmasında zırlandığını söyledi.
Bilimsel çalışmanın diğer bir sonucuna göre, askerlik, polislik gibi yüksek stres içeren meslek gruplarından insanlar TSSB, anksiyete ve paranoya geliştirme açısından daha riskli.
Sigara içen insanlarda TSSB, sigara içmeyenlere göre 4 kat daha fazla görülüyor.

Kaynak : https://duzgunhaber.com.tr/sigara-ruhsal-bozukluga-neden-oluyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir