G-5HQRNHEWSG Yetersiz uyku şişmanlatıyor – Bosnaklar1.com

Yetersiz uyku şişmanlatıyor

Kurbanlıklar satışa çıkarıldı: Fiyatlar yüzde 30 arttı
Ağustos 2, 2017
Kaymek Bosna’da Türkiye’yi tanıtıyor
Ağustos 2, 2017

Yetersiz uyku şişmanlatıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yeterince uyumayanların daha kilolu olduğu tespit edildi.

Sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşam beraberinde şişmanlamayı getiriyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre yeterli saat uyumayanların daha kilolu olduğu tespit edildi. Yetişkin bir insanın 7 saat uyuması gerekiyor.
İngiltere’nin Leeds Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, bin 600 yetişkinin günlük beslenme ve uyuma alışkanlıkları takip edildi.

İYİ KOLESTEROLÜ DE ETKİLİYOR

Araştırmaya göre, günde 6 saat uyuyan katılımcıların bel ölçüleri, 9 saat uyuyanlara oranla yaklaşık 3 cm daha geniş olarak ölçülürken, beslenme alışkanlıklarında uyku alışkanlığına bağlı bir değişiklik gözlemlenmedi.

Araştırmacılar, yeteri kadar uyumayan katılımcılarda kalp rahatsızlıklarına karşı direnç de sağlayan ‘iyi’ kolesterolün daha az bulunduğunu saptadı. Çalışmadan sorumlu araştırmacı Dr Laura Hardie, “Bulgularımızla, az uyuyan yetişkinlerin kilolu veya obez olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardık. Bu da yeteri kadar uyumanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterdi. Günlük uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir ancak bugünkü görüş birliği, yetişkin uykusunun 7 ila 9 saat olması gerektiği yönünde” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak : http://www.istanbulgercegi.com/yetersiz-uyku-sismanlatiyor-94923237.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir