G-5HQRNHEWSG Sırp Siyasetçiler Bosna Hersek Kurumlarını Boykota Son Verdi – Bosnaklar1.com

Sırp Siyasetçiler Bosna Hersek Kurumlarını Boykota Son Verdi

Srebrenitsa anneleri, Sırpların talep ettiği “soykırım terimini istismar” yasasına karşı
Şubat 8, 2022
Judoda Avrupa Açık Müsabakaları Bosna Hersek’te Gerçekleştirilecek
Şubat 8, 2022

Sırp Siyasetçiler Bosna Hersek Kurumlarını Boykota Son Verdi

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD), Sırp Cumhuriyeti yetkililerinin Bosna Hersek devlet kurumlarını boykota son verdiğini duyurdu.
Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanvekili Nebojsa Radmanovic, SNSD’li milletvekillerinin bugünkü parlamento oturumuna iştirak edeceklerini açıkladı.

Sırp entitesi meclisi, Salı günü gerçekleştirilen olağanüstü oturumda Sırp siyasetçilerin Sırp entite hükümetinin tavır ve kararlarını yansıtmak üzere Bosna Hersek Parlamentosu, Bakanlar Kurulu ve Devlet Başkanlığı Konseyi’ndeki görevlerine dönebilmelerine karar vermişti.

Olağanüstü oturumda Sırp lider Dodik, soykırım teriminin istismarını engellemek üzere bir yasa hazırlanacağını da duyurmuştu.

Sırp muhalefetinden tepkiler: “Tiyatro sona erdi”

Sırp Demokratik Partisi (SDS) Başkanı Mirko Sarovic, Sırp entite meclisinde gerçekleştirilen olağanüstü oturumun tam bir tiyatro olduğunu söyledi.

Ülkedeki siyasi ve ekonomik durumun görüşülmesi için gerçekleştirilen oturumda yapmacık bir senaryo oynandığını ve oturumla hiçbir alakası olmamasına rağmen burada Sırpların devlet kurumlarına dönüşüne karar verildiğini vurgulayan Sarovic, “Olağanüstü oturuma gerek yoktu zira kendileri zaten oturum olmadan da devlet kurumlarına dönmeyi akıllarına koymuşlardı. Hiçbir şekilde bu tiyatronun bir parçası olmak istemedik” dedi.

“Dodik ve SNSD, Inzko yasasına meşruiyet kazandırmış oldu”

Demokratik İlerleme Partisi (PDP) Başkan Yardımcısı Branislav Borenovic ise Dodik ve SNSD’nin kurumlara geri dönme kararı ile eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun soykırımı inkar yasasını kabul etmiş ve meşruiyet kazandırmış olduklarını söyledi.

Borenovic, “Dodik’in kuyruğunu kıstırıp aşağılık bir şekilde dostu ve siyasi yoldaşı Bakir İzetbegoviç’i dinlemesi için altı ay gerekti” diye konuşan Borenovic, Dodik’in Inzko tarafından dayatma yoluyla geçirilen Srebrenitsa soykırımını inkar yasasına uygun bir cevap bulamadığını söyledi.

Bosnalı Sırp siyasi partileri, Srebrenitsa soykırımının inkarını suç sayan yasayı protesto etmek amacıyla geçtiğimiz yıl Temmuz ayı itibarıyla devlet kurumlarını boykot etmeye başlamıştı. https://www.balkanpostasi.net/sirp-siyasetciler-bosna-hersek-kurumlarini-boykota-son-verdi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir