G-5HQRNHEWSG TİKA’dan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneğine Donanım Desteği – Bosnaklar1.com

TİKA’dan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneğine Donanım Desteği

Genç İletişimciler TİKA’nın Desteği ile Saraybosna’da buluştu
Aralık 4, 2023
Dodik : Bosna’nın Parçalanması An Meselesi
Ocak 14, 2024

TİKA’dan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneğine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarının yakınları tarafından kurulan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneğine teknik donanım desteğinde bulundu.

1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek’te yaşanan savaşta kitlesel katliamlara maruz kalan, özellikle de eş ve çocuklarını kaybeden annelerin 1996 yılında kurmuş olduğu Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği, Srebrenitsa’da yaşanan soykırımı ulusal ve uluslararası düzeyde anlatma, kayıp kurbanların gömüldüğü toplu mezarların tespiti ve faillerin uluslararası düzeyde cezalandırılması için hukuk mücadelesi yürütüyor. Dernek, yürüttüğü faaliyetler kapsamında başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun toplantılarına katılım sağlıyor aynı zamanda birçok dünya lideri tarafından kabul ve ziyaret ediliyor.

Ulusal ve uluslararası düzeyde soykırım kurbanlarının anılması, uluslararası toplumda farkındalık yaratılması ve yerlerinden edilen insanların topraklarına geri dönüşleri konusunda çok önemli mücadeleler veren derneğin Saraybosna Ofisinde bulunan ve günümüz şartlarında kullanım ömrünü tamamlamış olan ofis ekipmanları TİKA tarafından yenilendi.

Yapılan törende konuşan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, ilk ofis malzemeleri merhum Aliya İzzetbegoviç tarafından kendilerine verilen ve daha önce TİKA tarafından birçok destek verilen derneğin ofis malzemelerinin TİKA tarafından yenilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TİKA’nın Bosna-Hersek’te her alanda yaptığı projelerin ve kendilerine vermiş olduğu desteğin mücadeleleri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: TİKA.gov.tr https://www.tika.gov.tr/tr/haber/tika%27dan_srebrenitsa_ve_jepa_anneleri_dernegine_donanim_destegi-78652


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir