G-5HQRNHEWSG TürkAkım’dan Bosna’ya ilk doğalgaz teslimatı nisan ayında – Bosnaklar1.com

TürkAkım’dan Bosna’ya ilk doğalgaz teslimatı nisan ayında

Karadağ Boşnak Partisi Kurucusu Rafet Husoviç Vefat Etti
Mart 10, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Karadağlı Boşnak Lider Rafet Husoviç İçin Taziye Mesajı
Mart 11, 2021

TürkAkım’dan Bosna’ya ilk doğalgaz teslimatı nisan ayında

Bosna-Hersek medyası, ülkenin, TürkAkım doğalgaz boru hattının Balkan kolu üzerinden ilk doğalgazını nisan ayı başında alacağını duyurdu.

Bosna-Hersek’te yayınlanan günlük gazete Dnevni Avaz, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, TürkAkım boru hattı üzerinden ilk Rus gazı sevkiyatının nisan ayı başında ülkeye ulaşacağını yazdı.

Dnevni Avaz’a konuşan Bosna-Hersek Enerji Başkanı Nermin Djindjic, TürkAkım’a geçtikten sonra düşük nakliye maliyetleri sayesinde yerli tüketiciler için gaz fiyatlarının düşebileceğini söyledi.

Halihazırda Bosna-Hersek neredeyse tüm doğalgazını Ukrayna üzerinden alıyor.

Rus gazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye, oradan da Avrupa’nın güneyine taşıyan TürkAkım boru hattı, 2020’nin ocak ayında faaliyete geçmişti.

TürkAkım üzerinden Rus gazını ilk alan ülke Türkiye olmuş, ardından Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Romanya da hatta bağlanmıştı. 2021 başında TürkAkım ağına Sırbistan ve Bosna Hersek de katılmıştı. Gazın Sırbistan üzerinden Macaristan ve Avusturya’ya ulaştırılması planlanıyor.

tr.sputniknews https://timebalkan.com/turkakimdan-bosnaya-ilk-dogalgaz-teslimati-nisan-ayinda/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir