Cts. Tem 20th, 2024

“Türkiye 2 büyük markanın üretim üssü haline gelecek!”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotiv alanında iki yeni modelin üretim üssünün Türkiye olacağını açıkladı. Zeybekci, 2 büyük marka tarafından üretilecek otomobillerin Türkiye üzerinden dünyaya satışa sunulacağını ifade etti..

A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’de üretim yapan firmaların iki yeni modelini sadece dünyada Türkiye’de üreteceği ve onların nasıl araçlar olacağına ilişkin detayları paylaştı. Zeybekci ayrıca, yüzde yüz yerli otomobilde gelinen son noktayı değerlendirdi.

“BU SENEKİ HEDEFİMİZ İHRACATTA 30 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’de üretim yapan markaların iki ilave modeli üretme planına ilişkin Bakan Zeybekci, “Fazla detaya girmeyeyim. Şu anda Ekonomi Bakanlığı olarak, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın desteği ile ortaya koymuş olduğumuz büyük teşvik sistemlerimiz var. Hedefimiz burada ideal olmak lazım, iddialı konuşmak lazım Türkiye’nin otomotiv endüstrisi üretim merkezi haline gelmesi. Gerek binek gerek ticari büyük ağar kamyon ve otobüslerde çok iddialıyız. Ve bu seneki hedefimiz ihracatta 30 milyar dolarlık rakamlara da dokunabilecek rakamlara yaklaşmak. Otomotiv yan sanayi falan dediğimiz zaman da ayrı bir ekonomi de geliyor oradan. Bunlar diğer taraftan baktığımız zaman bazı markalar ki iki tanesi şu anda öyle dünyadaki en başarılı fabrikaları Türkiye’de… En iyi kalite en sıfıra yakın hata oranıyla bir numaralı fabrikaları Türkiye’deki markalarını üretiyorlar. Aslında Türkiye gerek otomotivde gerekte ticarette gerek kamyonda ve otobüste teknolojik olarak baktığımızda yüzde yüz bir otomobilin her parçasını üretebilir noktaya geldi. Hakikaten böyle bir birikim ve kümelenme oluştu. Türkiye’nin hedefi bir değil iki ayrı markanın önemli üretim üsleri haline gelmesi. Bununla ilgili güzel haberler sonbaharda duyulacaktır.” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE 2 BÜYÜK MARKANIN ÜRETİM ÜSSÜ HALİNE GELECEK”

Murat Akgün’ün markaların Türkiye’de üretecekleri araçlarla ilgili sedan olması, cip olması… bu konuda herhangi bir gelinen nokta var mı? sorusu üzerine Bakan Zeybekci şu açıklamalarda bulundu;

“Model anlamında detay vermeyelim, onların ticari sırlarıdır. Çünkü öyle bir şey olursa ortaya çıkmış olur. Evet bir tanesinde güzel bir ticari modelini burada yapacak. Dünyada merkezi haline gelecek. Bir tanesinde binek araçlarda olacak”

YÜZDE YÜZ YERLİ OTOMOBİL NOKTASINDA GELİNEN NOKTA

Bakan Zeybekci, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve diğer arkadaşlarımızın bu konuda bir çalışması var. Böyle bir şey olmuş olsaydı çok memnun olurduk. Yani Türkiye’nin de bir markası olmuş olsaydı. Diğer taraftan markaların zorlukları var. İskandinav ülkelerine, İngiltere’ye baktığımızda sürdüremiyorlar, götüremiyorlar. Çünkü dünyada artık otomotiv sanayinde ve sektöründe dünyadaki belirli markalara baktığımız zaman 10 milyon adedin altındaki bir üretim kapasitesi ve potansiyeli ekonomik anlamda zorlanan bir alan haline gelmeye başladı. Ama bizim o model göründüğünde Türkiye’ye has bir modeli olacak bir aracı olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak : superhaber.tv

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir