G-5HQRNHEWSG Washington’dan güçlü mesaj: Bosna Hersek’i kimse dağıtamayacak – Bosnaklar1.com

Washington’dan güçlü mesaj: Bosna Hersek’i kimse dağıtamayacak

Star gazetesi yazarı Sibel Eraslan, Saraybosna’da söyleşiye katıldı
Mayıs 26, 2023
Ünlü Boşnak yazar Dzevad Karahasan hayatını kaybetti
Mayıs 26, 2023

Washington’dan güçlü mesaj: Bosna Hersek’i kimse dağıtamayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Derek Chollet ile Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, Bosna Hersek’i kimsenin dağıtmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Senatonun Dışişleri Komitesine Bosna Hersek ile ilgili rapor sunan ikili, ülkedeki mevcut duruma dikkat çekti.

Chollet, ülkedeki savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşmasının basit bir barış sunmadığını anımsatarak, “Anlaşmayı ihlal edenler ağır sonuçlara katlanır.” dedi.

Milliyetçi söylemlerin endişe verici olduğuna işaret eden Chollet, “Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin özel yetkileri bulunuyor, bu olumlu bir şey. Bu yetkilerin, etnik milliyetçiliğe darbe vurduğu kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin kara listesinde bulunan isimlere de değinen ikili, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik’in son dönemlerdeki ayrılıkçı söylemlerine de dikkat çekti.

Dodik’in demokrasi karşıtı eylemlerinin kendilerini endişelendirdiğini vurgulayan Escobar ise, “Dodik’i ayrılıkçı söylemlerinden vazgeçirmeye çalışacağız. Devlet kurumları ve Dayton Barış Anlaşmasına zarar vermeye çalışanlara yönelik yaptırımlarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Escobar, Bosna Hersek’in bir an önce AB üyesi olmasının büyük önem arz ettiğini sözlerine ekledi. https://timebalkan.com/washingtondan-guclu-mesaj-bosna-herseki-kimse-dagitamayacak/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir