G-5HQRNHEWSG Ünlü Boşnak yazar Dzevad Karahasan hayatını kaybetti – Bosnaklar1.com

Ünlü Boşnak yazar Dzevad Karahasan hayatını kaybetti

Washington’dan güçlü mesaj: Bosna Hersek’i kimse dağıtamayacak
Mayıs 26, 2023
Helez: “Önümüzdeki günlerde Bosna Hersek için çok önemli şeyler olacak”
Mayıs 26, 2023

Ünlü Boşnak yazar Dzevad Karahasan hayatını kaybetti

Bosna Hersek’te çağdaş edebiyatın en önemli isimlerinden biri olan Dzevad Karahasan, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ünlü yazarın ailesi tarafından Alman medyasına yapılan açıklamada, Karahasan’ın 2 yıl süren kanser mücadelesini kaybettiği ifade edildi.

Kleine Zeitung’un haberinde, Avrupa’nın en önemli yazarlarından biri olan Karahasan’ın, hastalığının ilerlemesi sonucu 70 yaşında hayatını kaybettiği belirtildi.

1953 yılında Tomislavgrad şehrinde dünyaya gelen Karahasan, Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nin Karşılaştırmalı Edebiyat ve Tiyatro bölümünden mezun oldu. Doktora eğitimini Zagreb’de tamamlayan Karahasan, savaş döneminde, Saraybosna Üniversitesi Sahne Sanatları Akademisinin Dekanı olarak görev yaptı.

Saraybosna Felsefe Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Karahasan, Salzburg, Innsbruck, Berlin ve Gottingen üniversitelerinde de görev yaptı.

Ünlü tiyatro festivallerinin jürileri arasında yer alan Karahasan, tiyatro ve edebiyat hakkında 100’den fazla makale kaleme aldı.

Karahasan’ın çok sayıda romanı aralarında Türkçenin de bulunduğu 15’ten fazla dile tercüme edilirken, Istocni divan (Doğu Divanı) adlı eseri, 1990 yılında Yugoslavya’da yılın romanı ödülüne layık görüldü.

Ünlü Boşnak yazar Karahasan’ın kaleme aldığı tiyatro oyunları, dünyanın birçok yerinde sahnelenmeye devam ediyor. https://timebalkan.com/unlu-bosnak-yazar-dzevad-karahasan-hayatini-kaybetti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir