G-5HQRNHEWSG Yazın Bol Su İçen Kalp Krizinden Korunuyor – Bosnaklar1.com

Yazın Bol Su İçen Kalp Krizinden Korunuyor

Dondurmanın Bilinmeyen Faydaları
Temmuz 19, 2018
Çocuğunuzun elinden akıllı telefonu alırsanız ne olur?
Temmuz 20, 2018

Yazın Bol Su İçen Kalp Krizinden Korunuyor

Aşırı sıcak ve nemli havalar kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar için oldukça tehlikeli bir durum oluşturabilir. Uzmanlar, sıcak havalarda alınacak önlemler konusunda bilgi verdi.

Aşırı sıcak ve nemli havalar kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar için oldukça tehlikeli bir durum oluşturabilir. Uzmanlar, sıcak havalarda alınacak önlemler konusunda bilgi verdi.

Kalp krizleri yaz mevsiminde daha sık görülür. Bunun en önemli nedeni vücutta tuz ve elektorlit kaybı ile birlikte yeterli sıvı alınmaması sonucunda meydana gelen kanın pıhtılaşma eğiliminde artış olmasıdır. Özellikle kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by-pass ameliyatı olmuş kalp hastaları için daha dikkatli olmalıdır. Aynı şekilde ritim bozukluğu olan veya ritim bozukluğuna yatkınlığı olan bireylerde elektrolit dengesizliğine bağlı aritmiler (kalp atışı değişiklikleri) gelişebilir. Bu durum yaşlı bireylerde ve diyabet ve böbrek hastalığı gibi ilave hastalıkları olanlarda daha da belirgin olabilir.

Dışarıdan gelip soğuk duş yapmayın

Yaz aylarını sağlıklı geçirebilmek adına alınabilecek tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

-Kıyafet seçimi mevsime uygun olmalı, açık renkli, rahat ve bol, hava geçirgenliği olan ve terlemeyi arttırmayan giysiler tercih edilmelidir.

-Günde ortalama 2,5-3 litre su tüketimine özen gösterilmeli, gün içerisinde susamadan su içilmelidir.

-Soda ve maden suyunun kontrolsüz tüketimi tansiyonu yükselteceği gibi kalp yetersizliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da ağırlaşmasına neden olabileceğinden tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

-Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

girl chops tomato on salad to eat

-Ağır, yağlı ve bol kalorili yemekler yerine hafif, lif içeriği yüksek sebze ve meyveden zengin yiyecekler tercih edilmelidir.

-Az ve sık aralıklarla beslenilmeli, bir öğünde aşırı yemekten kaçınılmalıdır.

-Güneş ışınlarının dik geldiği özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca açık havada dolaşılmamalıdır.

-Gün içerisinde serinleme amacıyla kısa süreli duşlar alınabilir. Ancak aşırı sıcakta kalındığında doğrudan soğuk su ile duş yapılmamalıdır.

-Kalp hastalarının yaz mevsiminde de egzersiz yapması gerekeceğinden serin saatlerde ve açık havada egzersize özen gösterilmeli, ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

-Klima kullanımına dikkat edilmeli, ortam ısısının 21-23 derece olması sağlanmalı, sıcaklıkların çok yüksek olduğu zamanlarda eve girer girmez klima karşısında oturulmamalıdır.

-Hipertansiyon ilaçları ve kalp yetersizliği amacıyla kullanılan ilaçların doktor kontrolünde yaz mevsimine göre düzenlenmesi sağlanmalı ve tuz tüketimi konusunda bilgi alınmalıdır.

-Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı veya baş dönmesi, aşırı terleme ya da soğuk terleme, aşırı yorgunluk, sık soluk alma ihtiyacı, bulantı-kusma vb. belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Kaynak : http://www.yenibalkan.com/saglik/yazin-bol-su-icen-kalp-krizinden-korunuyor-h13923.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir