Sal. Tem 16th, 2024

“Balkan Defteri”, Saraybosna ve Mostar’da Tanıtıldı

By bosnaklar Eki30,2021

Türk okurunu Balkan edebiyatıyla tanıştırmayı hedefleyen “Balkan Defteri” kitabı, Bosna Hersek’in Saraybosna ve Mostar şehirlerinde düzenlenen programlarla okuyucuya tanıtıldı.
Balkanlar üzerine çalışmalarıyla bilinen yazar Ayhan Demir tarafından kaleme alınan ve Ketebe Yayınları’ndan çıkan Balkan Defteri, Cevad Karahasan, Dritëro Agolli, İlhami Emin, İsmail Kadare, İvo Andriç, Kim Mehmeti, Mak Dizdar, Meşa Selimoviç, Necad İbrişimoviç, Nusret Dişo Ülkü ve savaş suçlusu Radovan Karaciç’in hayatları ve eserlerine ilişkin bilgi içeriyor.

Eserde ayrıca İlhami Emin, Kim Mehmeti ve Necad İbrişimoviç ile gerçekleştirilen röportajlara yer veriliyor.

Kitabın tanıtımı için 27 Ekim Çarşamba günü Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü’nde, 28 Ekim Perşembe günü ise Mostar Yunus Emre Enstitüsü’nde iki ayrı program gerçekleştirildi.

Demir, burada yaptığı açıklamada, Balkan coğrafyasının Türklerin kalbinde ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, bu eserle beraber fikirleri ve düşünceleri yeniden halkların gündemine getirmek amacında olduğunu dile getirdi.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman da kitabın uzun yıllar kapalı kalan büyük bir hafıza sandığının kapağını açtığını söyledi.

Saraybosna Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İletişim ve Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahira Fejzic Cengic ise Balkanlar’ın her zaman farklılıkları içerisinde barındıran bir bölge olduğunu ifade etti.

Kaynak : https://www.balkanpostasi.net/balkan-defteri-saraybosna-ve-mostarda-tanitildi/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir