G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçı adımlara darbe – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçı adımlara darbe

Bosna Hersek’te çocukların gözünden “Anne, savaş istemiyorum” sergisi açıldı
Eylül 25, 2022
Boşnak adaylar arasında Türkiye ve Batı tartışması
Eylül 25, 2022

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçı adımlara darbe

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, ülke dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin taşınmaz mülkler üzerinde anayasal yetkiye sahip olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, Sırp Cumhuriyeti hükümeti tarafından geçirilen ve devlete ait taşınmaz mülkleri entite üzerine kaydeden yasayı yürürlükten kaldırdı.

Bugün gerçekleştirilen oturumda mahkeme, entitedeki taşınmaz mülklerin işletilmesinin Sırp Cumhuriyeti hükümetinin yetkisinde olmakla beraber, bu mülklerin Bosna Hersek devletine ait olduğu yönündeki önceki kararları onadı.

Sırp Cumhuriyeti hükümeti, 10 Şubat’ta entite meclisindeki oturumda entitedeki taşınmazların mülkiyetinin entiteye ait olduğuna ilişkin bir kanun kabul etmişti. Tartışmalı kanun 13 Nisan’da yürürlüğe girmeden bir gün önce Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Anayasa Mahkemesi bu konuyu hükme bağlayana kadar yasayı askıya almıştı.

Tartışmalı yasa, İngiltere hükümetinin Bosnalı Sırp liderler Milorad Dodik ve Zeljka Cvijanovic aleyhinde yaptırım kararı almasında da etkili olmuştu. https://timebalkan.com/bosna-hersek-anayasa-mahkemesinden-ayrilikci-adimlara-darbe/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir