Per. Tem 18th, 2024

Bosna Hersek’te Türk Firmasına 280 Milyon Avro Değerinde Proje

By bosnaklar Kas18,2020

Bosna Hersek’te Koridor 5C otoyolunun Saraybosna – Tarçin kısmını başarıyla inşa eden Türk inşaat firması Cengiz İnşaat, 5,5 km uzunluğunda yeni bir otoyol inşa projesi aldı.
Bosna Hersek Federasyonu Otoyol Kamu Şirketi ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ arasında, otoyol koridor 5-C otoyolunun Poprikuše – Nemila bölümünün inşası için sözleşme imzalandı. 3,6 km uzunluğunda tünel, iki viyadük ve iki köprü de içeren sözleşmenin değeri, 208 Milyon Avro.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan alınan 70 Milyon, Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınan 90 Milyon Avro kredi ve AB’den alınan 41,1 Milyon Avro hibe ile finanse edilecek projenin imza törenine Bosna Hersek Federasyonu Otoyol Kamu Şirketi Müdürü Adnan Terziç, Ulaşım ve İletişim Bakanı Denis Lasiç ve yüklenici firma adına Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Proje Müdürü Evren Utku Gök katıldı.

Zenitsa’nın kuzeyinde yer alan Poprikuše – Nemila otoyolu, Bosna Hersek ve Hırvatistan’ı Avrupa’ya bağlayacak Koridor 5C otoyolu projesi çerçevesinde inşa ediliyor. Koridor 5C otoyolunun yaklaşık yarısına denk gelen 334 km’lik kısmı Bosna Hersek’ten geçiyor.

İmza töreninin ardından yaptığı açıklamada otoyolun 3600 metrelik kısmının tünel olması sebebiyle oldukça zorlu bir proje olduğunu söyleyen Bosna Hersek Federasyonu Otoyol Kamu Şirketi Müdürü Adnan Terziç, projenin tamamlanma süresinin 42 ay olduğunu söyledi.

Cengiz İnşaat’ın Bosna Hersek’teki faaliyetlerine 2012 yılında 20 kilometrelik Vlakovo-Tarçin otoyolu ile başladığını söyleyen Evren Utku Gök, “Bunu 2018 yılında 4 kilometrelik Donja Gračanica – Tunel Zenica kısmının inşası izledi. COVID 19 pandemisine rağmen firmamız bahsi geçen kısmın güney kısmını halihazırda tamamlıyor” diye konuştu.

Zambak.ba

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir