Sal. Tem 16th, 2024

Bosna Sancak Derneği Genel Kurul Toplantısı Düzenledi

Haber  : Eyüp Sedat RAMOĞLU – www.bosnaklar1.com

Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği 10 Kasım 2017 Bugün Genel Kurul Toplantısı Düzenledi. Toplantıya eski başkanlar ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Dernek seçimlerine bir ay kala önceden birlik ve beraberlik toplantısı yapıldı. Toplantıya Boşnak haber siteleri arasında bir tek biz katıldık.

Dernek Başkanı Erdoğan Erden ve yardımcıları konuşma düzenledi. İşte o konuşmalardan satır başları

Erdoğan Erden Başkanın Konuşması

‘Tüm misafirlerimize hoş geldin der,değerli katılımlarınız için teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım. Konuşmama başlamadan önce bu güzel derneğimizin kurulmasında ve sonraki yönetimlerinde emeği geçen tüm başkan ve yönetim kurulu  üyelerine ayrıca derneğimize bir çivi dahi çakılmasında en ufak emeği geçen tüm vatandaşlarıma teşekkür etmek isterim.

Bu akşamın toplanma amacına uygun olduğunu düşündüğüm için izninizle sosyal dayanışma hakkında birkaç cümle kurmak istiyorum. İnsanlar psikolojik olduğu kadar,sosyal ve ekonomik nedenlerle de birbirine muhtaçtır. Toplum,bu muhtaçlık sonucu ortaya çıkan berberliğin ürünüdür,yani yaşamın özü beraberliktir.Toplumun doğru var olması ve onu meydana getiren bireylerin mutluluğu,geleceğe güvenle bakabilmesinde etkili olan toplumsal davranışlardan biri de dayanışma,paylaşma ve özverileridir. Dayanışma,toplum halinde yaşamanın sonucudur. Bu tüm canlılar için böyledir.Dayanışma insanlar arasındaki bağları kuvvetlendirir,işbirliğini ve karşılıklı özveriyi artırır. İnsanların dışındaki canlılar bu eylemi içgüdüsel olarak sürdürürken; insanlar,var olmanın yolunun var etmekten geçtiğini bilinçli olarak sürdürmektedir. Varlık durumları ne olursa olsun tüm insanlar birbirine muhtaçtır. ” Demir kapı ağaç kapıya muhtaçtır” sözü bu geceyi en iyi şekilde anlatmaktadır.Dayanışmanın olduğu toplumlarda yetersizlikler,bu toplumsal sürecin etkisiyle yeterliliğe dönüştüğünden; hırsızlık,soygun,vurgun gibi sosyal sorunların olma sıklığı azalır. Böylelikle sosyal çözülmenin yerini sosyal bütünleşme alır.

 

Bizim de Boşnak toplumu olarak, sosyal dayanışmamızı maksimum seviyede tutmamız gerektiğini bunun sonucu olarak ta toplumumuzun birlik ve beraberlik içinde huzurlu bir yaşam sürdürmesi gerektiğini ve bunun için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini belirtiyorum.

 

Buradan bu iki sene için başkanlık ya da herhangi bir listeden adaylığımı koymayacağımı içtenlikle belirtmek istiyorum. Çünkü biz yönetime gelirken amacımız var olan gidişata yenilikle ekleyip burayı daha da güzelleştirmekti. Ve bunu da belli seviyede hakkıyla başardığımızı düşünüyorum. Bundan sonra da amacımıza sadık kalıp yeni bir yönetimin daha farklı ve yenilik dolu projelerle üstüne bir şeyler koyacağını düşünüp, 2018  de seçilecek olan yönetimi yeni aday arkadaşlarıma bırakıyorum.

Başkan Yardımcısı Muammer Ademoğlu’nun Konuşması

Ey yüzü gibi kalbi güzel insan emanetlerine sahip çıkacağıma söz verirken bir On Kasım daha seni yad ederek anıyoruz.Seni çok seviyor ve özlüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve yeniliklerin sahibi olan Atatürk,fikirleri ile her zaman yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Bu akşam toplantımıza katılan herkesi saygıyla selamlıyor,bende gerekse yöneticisi gerekse dışarıdan yardımcı vatandaş sıfatıyla derneğe bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bu akşam ki toplantımızın amacı şudur ki : Biz Boşnaklar dünyanın her yerinde zorbalık ve barbarlık yerine bulunduğumuz her ortamda demokratik,modern ve birlikteliği öngören bir yaşam tarzını desteklemişizdir.Buna dayanarak,2016-2017 döneminde yöneticilik yapmış kişiler olarak gönlümüzden geçen fiziksel ve kalben birleşebilecek kişilerden oluşan tek bir listenin oluşup yeni yönetimi oluşturmasıdır. Aksi takdirde demin de demokrasiye olan bağlılığımızı burada tekrar vurgulayarak aday olacak kişilerin ve halkımızın burada içtenlikle duygu ve düşüncelerini birbirleriyle paylaşıp,tatlı bir rekabetle geçecek bir seçimi desteklediğimizi belirtmek istiyorum.

 

Genel kurul seçimimiz 17 ve 24 Aralık 2017 pazar günü Pazar günü dernek binamızda yapılacaktır. Derneğimizin ve halkımızın gerek sosyal gerekse kültürel gerekse ekonomik olarak kalkınabilmesini kendine amaç eden ve bu uğurda gece gündüz çalışabilecek kişilerin seçimi kazanması dileklerimle,hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

 

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir