G-5HQRNHEWSG Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç : Müslümanlar kendi değerlerine dönüyor – Bosnaklar1.com

Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç : Müslümanlar kendi değerlerine dönüyor

Saraybosna’da Türk Müziği ve Bosna Hersek Folkloru Konseri
Ekim 30, 2017
Bosna’dan sevgilerle
Ekim 30, 2017

Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç : Müslümanlar kendi değerlerine dönüyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi İzetbegoviç, ‘Bir dönem kendi özgüvenimizi yitirmiştik, değerlerimizden soğumuştuk. Ancak Müslümanlar kendi değerlerine dönüyor ve dünya arenasına tekrar çıkıyor’ dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç, “Bugün İslamiyet’in bayrağını taşıyan sizsiniz. Bu vatanın, bu ülkenin büyük oğlu Recep Tayyip Erdoğan, bugün İslamiyet’in bayrağını taşıyor, cesurca ve onurlu bir şekilde.” dedi.

İzzetbegoviç, temaslarda bulunduğu Şanlıurfa’da Eyyübiye Belediyesi tarafından babası adına yaptırılan Aliya İzetbegoviç Kültür Konağı’nın açılışına katıldı.

İzzetbegoviç, yaptığı konuşmada, kültür konağına babasının adının verilmesinin onun unutulmamasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Babasının iki savaş ve hapis dönemi yaşadığını belirten İzzetbegoviç, onun 17 yılını ülkesinin özgürlüğü için sürgün ve hapiste geçirdiğini anlattı.

Türklerin ruhlarını ve gönüllerini tanıdıkça Aliya İzetbegoviç’i neden sevdiklerini daha iyi anladığını ifade eden İzzetbegoviç, “Çünkü Aliya’nın ruhuna ve kişiliğine bakıldığında Türklerin içinde de bulunan en güzel özellikler vardı. Kendisi geleceğe bakan iyi bir Müslüman, iyi bir düşünür ve hayatı düşünen bir düşünürdü.” dedi.

Babasının iyi bir savaşçı olduğunu dile getiren İzzetbegoviç, onun hiçbir cepheden çekilmediğini ve korkmadığını vurguladı.

Şanlıurfa’nın Nisan 1920’de kendisinden çok çok büyük bir düşmanı yenilgiye uğrattığını hatırlatan İzzetbegoviç, şöyle devam etti:

“Bizler de Aliya İzzetbegoviç ile birlikte Nisan 1992’de bizden güçlü olanlara karşı kalkıştık. Onlar bizden 10 kat değil, 100 kat daha güçlülerdi. Buna rağmen bizi yenemediler ve onların kaçarken sırtlarını gördük. Dünyanın her yerinde Müslümanlar ayağa kalkıyor, dik duruyorlar çünkü uzun süre boyunca zor durumda kaldılar. Bir dönem kendi özgüvenimizi yitirmiştik, değerlerimizden soğumuştuk. Ancak Müslümanlar kendi değerlerine dönüyor ve dünya arenasına tekrar çıkıyor. Dünyadaki dengeleri bozuyoruz. Bundan dolayı da bize saldıracaklar. Ancak kan olmadan özgürlük olmaz. Birinin İslamiyet’in bayrağını taşıması lazım. Cesurca kendi dini değerlerine sahip çıkarak mücadele etmek gerekmektedir. Bugün İslamiyet’in bayrağını taşıyan sizsiniz. Bu vatanın, bu ülkenin büyük oğlu Recep Tayyip Erdoğan, bugün İslamiyet’in bayrağını taşıyor, cesurca ve onurlu bir şekilde. İnsanlar hayır yapıyor, kötülük yapmıyor. Allah’ın bize bir talimatı var, iyilik yapmamız lazım, kötülüğe karşı durmamız lazım. İşiniz kolay değil ama bu işi yapabilecek bir ülke varsa o da kardeş ülke Türkiye’dir.”

Bu arada, İzetbegoviç, Suriyeli sığınmacıların barındığı Harran’daki konteyner kente geçerek, savaş mağdurlarıyla buluştu.

Kendisini halk oyunları gösterisiyle karşılayan Suriyeli çocuklarla ilgilenen Bakir İzzetbegoviç, miniklere çeşitli hediyeler dağıttı.

İzzetbegoviç, toplantı salonunda barınma merkezi hakkında bilgi alarak, sığınmacıların sorunlarını dinledi.

Burada Suriyelilere hitap eden İzetbegoviç, zulüm altında kalan insanları ziyaret etmek amacıyla buraya geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Sizleri hiç kimse Boşnaklar kadar anlayamaz. Suriye’den ilk keder ve acı fotoğrafları bize ulaştığında biz kendi acı ve kederlerimizi o fotoğraflar üzerinde tatmış ve hatırlamış olduk. Çünkü bizim halkımızın yarısı güç ile kendi yuvalarından, kendi evlerinden sürülmüştür. Tüm yaşadığımız evler bombalandı ve zarar gördü. Şehri savunmak üzere erkekler şehirde kaldı, kadın ve çocuklar ise muhacir oldu. Siz şimdi nasıl Türkiye’de barınıyorsanız bizim akrabalarımız, hanımlarımız, çocuklarımızdan da Türkiye’ye gelenler olmuştu.”

Her zaman olduğu gibi Suriyeli mazlumlara da sahip çıkan Türkiye’ye teşekkür eden İzzetbegoviç, şunları söyledi:

“Yüce Allah’a hamd olsun bugün Türkiye çok güçlü. Türk kardeşlerimiz bize böyle baktıkları için, bizim dertlerimizi dert edindiği için, Türkiye toprakları savaş görmesin diye Allah’a dua ediyorum. Savaş hiçbir zaman bitmeyecek gibi görünüyor. Bizim savaşımız bitti çok şükür, sizin savaşınız da bitecek, sizler özgürlükler içinde tekrar yaşayacaksınız. O günler gelene kadar yanınızda büyük abi Türkiye, küçük kardeş Bosna Hersek var. Size her türlü yardımı etmeye hazırız.”

Bakir İzzetbegoviç’e, konuşmanın ardından bir sığınmacı tarafından çizilen babası Aliya İzzetbegoviç’in resmi hediye edildi. Bu sırada duygulandığı görülen İzzetbegoviç, beraberindekilerle dua etti.

Konuşmanın ardından İzetbegoviç ve beraberindekiler açılışını yaptıkları konakta, Aliya İzetbegoviç’i anlatan fotoğraf, sözlerinin bulunduğu, hayatının anlatıldığı eserleri inceledi.

İzetbegoviç Şanlıurfa’da Suriyeli sığınmacılarla buluştu

Kaynak : http://www.star.com.tr/dunya/izetbegovic-muslumanlar-kendi-degerlerine-donuyor-haber-1268162/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir