Çar. Tem 17th, 2024

O uçak Hollanda’ya inseydi Srebrenica soykırımını hatırlayacak mıydınız

Hollanda’nın Srebrenica soykırımı sırasındaki tavrına yönelik Türkiye’den yapılan suçlamalar gerilime eklenince tartışmaya Bosna’dan da katılım oldu.

Türkiye-Hollanda arasında yaşanan gerilim sürüyor. Hollanda’nın Srebrenica soykırımı sırasındaki tavrına yönelik Türkiye’den yapılan suçlamalar gerilime eklenince tartışmaya Bosna’dan da katılım oldu.

Bosna’nın tanınmış haber kanalı N1’e, yaşanan tartışmaya ilişkin Srebrenica katliamında ailesini kaybeden

Hasan Nuhanoviç de bir yazı kaleme aldı. Nuhanoviç, o dönem UNPROFOR’un üyeleri için tercüman olarak da çalışmıştı. Nuhanoviç, Hollanda askerleri sivilleri korumadığı için Hollanda’ya dava açtı ve davayı kazandı. Srebrenica soykırımı üzerine çok sayıda makale yayınladı.

Nuhanoviç, konuya ilişkin kaleme aldığı yazıda “her zamanki gibi, bu sabah da kahveyi içerken Facebook’a baktım. Avaz’ın New York’ta bir Türk muhabirinin tweetini yayınlandığını okudum: ‘Türk devlet televizyonunun (TRT), New York muhabiri Kahraman Halisçelik Srebrenica soykırımını kasten düzenlediği için Hollanda’yı suçladı. Ayrıca o ana kadar (Hollanda ve Türkiye arasındaki tırmanan gerginliklere) Srebrenica soykırımının kasten organize olmadığını düşündüğünü kendi twitter profilinde yazdı” ifadelerini kullandı.

UÇAK HOLLANDA’YA İNSEYDİ BOSNA HATIRLANMAYACAKTI

“Yapma ya. Halisçelik, doğru söylemedin. Sırp Cumhuriyeti ordusu ve polisinin yaptığı Srebrenica soykırımını kötüye kullandın” diyen Nuhanoviç, şöyle devam etti: “Eğer Türk Dışişleri Bakanı’nın uçağı Hollandaya inseydi, Hollanda Srebrenica soykırımından dolayı, bu muhabirin yazdığı gibi “Avrupa’dan Müslümanların temizlenmesi” nedeniyle suçlu olmayacaktı. Bu Türk muhabirin Srebrenica soykırımı hakkında düşünceleri o uçağın havalanına inip inmediğine bağlıydı.”

BU AÇIK BİR OPORTÜNİZM

Nuhanoviç sözlerine şu eleştirilerle devam etti: “Boşnakların, Hollanda ve Türkiye arasında yaşanan gerginlikle ile hiç bir alakası yok. Bu muhabirin yazdığı tek doğru: Evet, biz Müslümanız. Türkiye ile Hollanda arasındaki siyasi gerginliklerin, Boşnakların en acı olan yarasına bağlanması açık bir oportünizmdir.”

BİZİ RAHAT BIRAKIN

Ratko Mladic’in 11 Temmuz 1995’te Srebrenica’da “Türklerden intikam alıyoruz” dediğini ancak Türkiye’nin buna anlamlı bir tepki vermediğini söyleyen Nuhanoviç, Türkiye’nin NATO’daki rolüne karşın Bosna soykırımını durdurmak için anlamlı bir şey yapmadığını da söyledi. Nuhanoviç yazısını şöyle bitirdi: “Bu yüzden Türkiye, Hollanda’yla olan sorununu kendisi çözsün ve bizi, yanı Srebrenica soykırımını, rahat bıraksın.”

Odatv.com

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir