G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da “Boşnakların İslam Geleneği Konferansı” – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da “Boşnakların İslam Geleneği Konferansı”

Pascal Nouma ‘Dünya yıldızını’ Beşiktaş’a çağırdı
Aralık 22, 2017
Kızını savaşta kaybeden Boşnak babadan Kerim bebeğe destek
Aralık 22, 2017

Saraybosna’da “Boşnakların İslam Geleneği Konferansı”

TİKA desteğiyle Bosna Hersek İslam Birliği ve Boşnakların İslam Geleneği Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansta, 20. yüzyılda İslam’ın Bosna Hersek’te farklı yorumlanmasına neden olan etkenler, bu yorumların dayandırıldığı ideolojiler ve Bosna Hersek İslam Birliğinin bu yorumlamalara verdiği cevaplar ele alınacak
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da “Yüzyılın Eşiğinde Boşnakların İslam Geleneği: Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümler” konulu konferans düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Bosna Hersek İslam Birliği ve Boşnakların İslam Geleneği Enstitüsü tarafından başkentteki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi’nde düzenlenen konferansa TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve araştırmacı katıldı.

Alımcı, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’te savaşın hemen sonrasında faaliyet göstermeye başlayan TİKA’nın, ülkede yaklaşık 800 projeye imza attığını anımsattı.

TİKA’nın Bosna Hersek’te üç stratejik alanda projeler gerçekleştirdiğine işaret eden Alımcı, bu alanları yoksulluk ve işsizlikle mücadele, kamu kurum ve kuruluşları ile ortak tarihi mirasın güçlendirilmesi olarak sıraladı.

Alımcı, bilim, eğitim ve araştırmanın TİKA’nın üzerinde çalıştığı ve değer verdiği alanlar olduklarını belirterek, “Kurum, şimdiye kadarki faaliyetleri kapsamında, birçok bilimsel toplantıya, sempozyuma, konferansa ve yayına destek vermiştir.” ifadelerini kullandı.

TİKA olarak, Boşnakların İslam Geleneği Konferansı’na katkı sağlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Alımcı, kültürel, dini ve tarihsel mirasın korunması adına önemli bir faaliyet olduğunu söyledi.

Boşnakların İslam Geleneği Enstitüsü Müdürü Dzevada Susko da bu yıl üçüncüsü düzenlenen konferansta, Boşnakların İslam geleneğinin yüzyıllar içinde karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların ortadan kaldırılması adına üretilen çözümlerin ele alınacağını aktardı.

İslam dininin Bosna Hersek’te yeniden yorumlandığına dikkati çeken Susko, konferansta, akademisyen ve araştırmacılarla birlikte güncel bir sorun haline gelen bu yorumlamalara bir çözüm üretmeye çalışacaklarını kaydetti.

Susko, konferansın, Boşnakların İslam geleneğinin daha geniş kitlelerce doğru bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Bosna Hersek İslam Birliği Eğitim ve Bilim Dairesi Müdürü İbrahim Begovic ise “Bugünkü konferansın, gelecek nesillere daha zengin ve daha gelişmiş bir İslam geleneği bırakmamıza yardımcı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Başkentteki konferans kapsamında, 20. yüzyılda İslam’ın Bosna Hersek’te farklı yorumlanmasına neden olan etkenler, bu yorumların dayandırıldığı ideolojiler ve Bosna Hersek İslam Birliğinin bu yorumlamalara verdiği cevapların ele alınacağı 3 panel düzenlenecek.

Kaynak : http://www.dunyabulteni.net/dunya/413868/saraybosnada-bosnaklarin-islam-gelenegi-konferansi


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir