G-5HQRNHEWSG Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor – Bosnaklar1.com

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor

Zuckerberg Facebook’u değiştireceğini açıkladı
Mart 17, 2019
Facebook’ta bir veri skandalı daha! Cezai soruşturma açıldı
Mart 17, 2019

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor

Sosyal ağ Facebook’un kendini tehdit eden ya da tehdit unsuru olabilecek kişileri gizlice takip ettiği ortaya çıktı.

Facebook, iş yerlerine ve çalışanlarına yönelik tehditlere karşı kullandığı özel uygulama ile, şirkete saldırı yapabilecek kişileri düzenli olarak izliyor. ABD merkezli TV kuruluşu CNBC haberinde, Facebook’un bunu 2008 yılından beri uyguladığını yazdı.

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor
Şirketin kullandığı ve kısa adı BOLO olan “be on lookout” (izleme) listesi her hafta güncelleniyor. Facebook’un fiziksel güvenli grubu CBNC’ye yaptığı açıklamada, bu listenin 2008 yılında oluşturulmaya başlandığını ve listede aralarında şirketin dört eski güvenlik elemanının da olduğu yüzlerce kişiyi içerdiğine dikkat çekti.

Buna göre Facebook, BOLO listesine yeni bir kişi eklendiğinde güvenlik personelini bilgilendiriyor ve içinde kişinin adı, fotoğrafı, yaşadığı yer ve kişinin neden listeye eklendiğini belirten kısa bir bilgi ile rapora ekleniyor.

BOLO listesindeki kişiyi bilgi güvenliği ekibi düzenli olarak izleyerek güvenlik ekiplerini uyarabiliyor. Tehditin türüne göre Facebook, güvenlik biriminden söz konusu kişiye iş yeri alanında eskortluk etmesini ya da güvenlik ekibini çağırmasını isteyebiliyor.

Bir standandardı yok
Şirketin güvenlik ekibinde yer alan bir çalışan, kimlerin hangi koşulda listeye alındığını belirleyen bir standart olmadığını her olayın kendi başına değerlendirildiğini söyledi. Örneğin Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in paylaşımlarına yazılan tehdit içerikli yorumlar veya şirketin ofis ve çalışanlarına karşı açıkça yapılan tehditler de izlemeye alınıyor. Şirkette koruma ekibindeki eski çalışanlardan biri de sadece küfür eden kişilerin bile bu listeye eklenebildiğini aktardı. Bir çok kişi ise listede olduğunu bilmiyor.

Geçtiğimiz aylarda kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde paylaştığı ortaya çıkan Facebook ciddi bir gerileme dönemine girmişti. Halen bu dönemin içinde olan sosyal ağ, WhatsApp ve Instagram gibi sahip olduğu diğer sosyal medya ya da anlık iletişim programlarına yatırım yapmaya ve onları geliştirmeye devam ediyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/facebook-kendini-tehdit-eden-kisileri-izliyor-5c67a4145fe8296bd11a93a3


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir