G-5HQRNHEWSG Zuckerberg Facebook’u değiştireceğini açıkladı – Bosnaklar1.com

Zuckerberg Facebook’u değiştireceğini açıkladı

Böbrek sağlığını korumak için bu beyazdan uzak durun
Mart 17, 2019
Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor
Mart 17, 2019

Zuckerberg Facebook’u değiştireceğini açıkladı

Sosyal ağın kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’u değiştirerek gizlilik odaklı bir platform haline dönüştüreceğini duyurdu.

 

Son yıllarda dünya çapında yaşattığı veri ve gizlilik skandallarıyla gündeme gelen Facebook’ta kan kaybı sürüyor. Birçok kullanıcının farklı platformalara geçtiği sosyal ağ her geçen gün popülerliğini kaybediyor. Yine de platformla ilgili yenilik ve geliştirmeler yapılmaya devam ediyor. Sosyal ağın kurucusu tarafından yapılan bir açıklama ile bazı yeniliklerin sinyali de verildi.

Zuckerberg Facebook’u değiştireceğini açıkladı
BBC’nin haberine göre göre bir blog yazısı paylaşan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yapacağı değişiklikler ile ilgili bilgi verdi. İnsanların artık daha fazla gizlilik içerisinde paylaşım yapmayı istediğini söyleyen Zuckerberg, Facebook’u da gelecek yıllarda bu talebe göre şekillendireceğini kaydetti.

Zuckerberg, “Son 15 yılda Facebook ve Instagram insanlara bir kent meydanının dijital versiyonunda arkadaşlar, topluluklar ve ilgilerini çeken alanlarla bağlantı kurmalarına yardımcı oldu. Ancak insanlar giderek artan bir şekilde oturma odasının dijital versiyonunda gizlilik içerisinde bağ kurmak istiyorlar” dedi.

Sosyal medya devinin kurucusu, bir dizi gizliliği ihlâl skandalı nedeniyle topa tutulmuştu. Zuckerberg, buna yanıt olarak sosyal medya platformunu gizliliği koruma, şifreli mesajlaşma ve güvenli veri depolama çerçevesinde şekillendirmek istediğini belirtti.

Facebook’un “özel hayat ve ifade özgürlüğü gibi insan hakları konusunda kötü sicili olan ülkelerde hassas verileri depolamayacağını” da kaydetti. Yazıda, “Bu prensibi savunmak, hizmetlerimizin bazı ülkelerde bloke edilmesi ya da başka ülkelerde yakın bir zaman içerisinde hizmet vermeye başlayamamamız anlamına gelebilir. Bu bedeli ödemeye hazırız” denildi.

Yeni iş modelleri
Zuckerberg, şifreli mesajlaşmanın internet üzerinden ödeme ve ticaret çerçevesinde yeni iş modelleri yaratacağını da belirtti. Facebook için öngördüğü bu vizyonu ne zaman uygulamaya sokacağı konusunda kesin bir tarih vermeyen Zuckerberg, “birkaç yıl içinde” demekle yetindi.

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcı verilerini şirketlere satmak, bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek, telefonlarına sosyal medya platformunun uygulamasını yükleyen kişilerin cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmakla suçlanmıştı.

Sosyal medya platformu bu tür gizliliği ihlâl suçlamalarına rağmen kullanıcı sayısının artmaya devam ettiğini söylüyor. Facebook verilerine göre, geçen yıl ayda en az bir kez siteye giren kullanıcı sayısı yüzde 9 artarak 2,32 milyar kişiye ulaştı.

Ancak pazar araştırma firması Edison’a göre, sosyal medya platformunun en büyük ikinci pazarı olan ABD’de 2017’den beri kullanıcı sayısı 15 milyon azaldı.

Zuckerberg blog yazısını şu sözlerle noktaladı:
“İnsanların paylaştıkları bilgilerin sadece görülmesini istedikleri kişi tarafından görüldüğünü ve sonsuza kadar var olmaya devam etmediğini bilerek gizlilik içerisinde konuşabildikleri ve özgürce yaşayabildikleri bir dünya doğrultusunda çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Eğer dünyanın bu doğrultuda hareket etmesine yardımcı olabilirsek, yarattığımız farklılıktan gurur duyacağım.”

Peki siz Mark Zuckerberg’in bu sözleri için ne düşünüyorsunuz? Gerçekten samimi mi_ Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/zuckerberg-facebooku-degistirecegini-acikladi-5c809fb3c0d1c50c9e27be74


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir